Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 03.12.2016

Milicz - miasto karpia, legend i ptaków

W okolicach tej niewielkiej miejscowości Dolnego Śląska znajduje się największy w Europie zespół stawów hodowlanych - Stawy Milickie.
Posłuchaj
  • Historia i największe atrakcje dolnośląskiego Milicza - cz.1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Historia i największe atrakcje dolnośląskiego Milicza - cz.2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Zanim chrześcijaństwo przyszło na te ziemie miejscowi Słowianie wierzyli w pogańskie bóstwo Piorun. W Milickiej Izbie Regionalnej do dziś można zobaczyć wyrzeźbioną z jednego kawałka dębu figurkę wzbudzającego strach Pioruna. Nie brakuje także legend o lochach i tunelach pod miastem, a także nieodnalezionym skarbie żony margrabiego, które są ukryte gdzieś w pałacu Maltzanów (obecnie siedziba Technikum Leśnego).

Tajemnicza moc emanuje z milickiego "czakramu Ziemia". Ta energia ponoć działa także na pozaziemskie cywilizacje, które w Miliczu jeden z mieszkańców widuje nadzwyczaj często. Najbardziej niezwykłym zjawiskiem zaobserwowanym w okolicy był jednak, jak głosi kolejna legenda, deszcz z małych rybek w podmilickiej wsi Wszewilki w 1954 roku.

Milicz to miejsce hodowli karpia, ale także siedlisko ponad 270 gatunków ptaków. Właśnie one stały się inspiracją dla wytyczenia w centrum miasta ptasiego traktu, czyli alei pełnej rzeźb ptaków, która ciągnie się od urzędu miasta do rynku.

W okolicy, oprócz pałacu Maltzanów, można też zwiedzać ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku.

Jaką powierzchnię zajmują Stawy Milickie? Jakie potrawy z karpia przygotowują miejscowe kucharki. Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Monika TarkaRobert Kilen

Goście: Włodzimierz Ranoszek (przewodnik po Dolnym Śląsku), Przemysław Wasilewski (dyrektor Milickiej Orkiestry Dętej), Aleksander Kowalski (twórca ostoi konika polskiego), Piotr Lech (burmistrz Milicza), Emilia Szczęsna i Alicja Przybylska (Stawy Milickie S.A.), Rafał Kozłowski (przejechał małym fiatem 25 tys. km z Milicza do Władywostoku), Ryszard Szurkowski (jeden z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych), Anna Kreczmar i Anna Senktas (kucharki), Hanna i Romuald Jankowscy (organizatorzy spływów kajakowych po Baryczy), Michał Gołąb, Krzysztof Salata i Joanna Cwenar, Katarzyna Łuszczek, Iwona Trzcińska i Jan Pełczyński, Marcin Zientkiewicz, Izabela Grymerska (Muzeum Bombki)

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 9.08-10.49

pg/gs