Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 01.09.2018

Z czego słyną tczewskie mosty?

Tczew to czwarte co do wielkości miasto w województwie pomorskim. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim o ponad 800-letniej potwierdzonej historii, której świadectwem są liczne zabytki.
Posłuchaj
  • Tczewskie mosty (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Atrakcje Tczewa i okolic (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tczew dobrym miastem do życia? (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Historyk Kazimierz Ickiewicz, z którym rozmawiała Sława Bieńczycka uważa, że druga wojna światowa wybuchła w Tczewie. Według niego, bombardowanie Tczewa rozpoczęło się 11 minut wcześniej niż atak Niemców na Westerplatte. Na poparcie tej teorii ma stosowne dokumenty. W jego opinii, na Westerplatte zaczęło się o 4.45, zaś w Tczewie o 4.34. Jednak Westerplatte i tak jest najważniejszym symbolem początku tej wojny.

Prezydent Andrzej Duda uczcił w sobotę 1 września bohaterów Tczewa. W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbyła się tam uroczystość upamiętniająca obrońców mostów i miasta. Pierwszymi ofiarami napaści byli celnicy i kolejarze, którzy zablokowali niemiecki pociąg z żołnierzami i sprzętem bojowym. Mosty zostały wysadzone nie przez Niemców a przez polskich saperów w celu pokrzyżowania planów wroga. 

Odbudowane po wojnie wiślane mosty stanowią obecnie szczególną atrakcję miasta. Jako pierwszy, w latach 1851-1857, powstał most drogowy i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). - Na moście zostały cztery neogotyckie wieżyczki, przed wybuchem II wojny światowej było ich 10 - mówi Zdzisław Bergiel, przewodnik po Tczewie i Trójmieście.

Drugi most - kolejowy - zaczęto budować w 1888 a skończono w 1890 roku. Jest to most dwutorowy, który powstał z powodu problemów komunikacyjnych występujących na pierwszym moście.  

Jakie inne atrakcje czekają w Tczewie i okolicach? Co z Tczewem ma wspólnego Grzegorz Ciechowski? Co to jest i z czego słynie tczewska Fabryka Sztuk? Z jakich kulinariów słynie miasto? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Sława Bieńczycka

Goście: Kazimierz Ickiewicz (historyk tczewski), Zdzisław Bergiel (przewodnik po Tczewie i Trójmieście), Piotr Kończewski (Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie), Tomasz Tobiański (Stowarzyszenie Biegający Tczew), Łukasz (słuchacz radiowej Jedynki), Gabriela Chrzanowiecka (Muzeum Wisły w Tczewie), Małgorzata Kruk (Fabryka Sztuk), Józeg Golicki (organizator In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego), Helena (sluchaczka radiowej jedynki, mieszkanka Tczewa), Radosław Wiecki (Fabryka Sztuk), Alicja Gajewska (dyrektor Fabryki Sztuk), Dobrosława Drozd (kulinaria regionalne), Krzysztof Korda (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej)

Data emisji: 1.09.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh