Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 16.11.2019

"Jedyne takie miejsce", czyli radiowa Jedynka w Górze Kalwarii

Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.
Posłuchaj
  • Radiowa Jedynka w Górze Kalwarii. Część 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Górze Kalwarii. Część 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Górze Kalwarii. Część 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

- Góra Kalwaria z każdym rokiem w ramach swojej aglomeracji i terytorium powiększa się a tym samym także jej liczebność - mówi Wojciech Prus-Wiśniowski, kierownik i założyciel Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Górze Kalwarii.

- Leżymy nad Wisłą, więc chcemy ten potencjał wykorzystać, stąd drewniane łodzie na rzece. Jesteśmy w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, także kto tu zamieszka będzie mieszkał przy lesie albo nad Wisłą. Na południu mamy piękne sady. Stawiamy na turystykę zachęcając przede wszystkim warszawiaków, którzy otoczeni szkłem i betonem chcieliby zobaczyć coś bardziej zielonego - mówi burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski.

W sobotniej audycji "Jedyne takie miejsce" dziennikarze radiowej Jedynki – Marta Januszewska i Grzegorz Frątczak, wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali także m.in. o Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego – współtwórcy Nowej Jerozolimy oraz o odkrywaniu na nowo mikroregionu Urzecze. Przybliżona została również historia dworu Cadyka Altera.

Ponadto poruszone zostały tematy dotyczące przyszłości miasta w związku z planami budowy portu rzecznego. Miłośników dobrego jedzenia z pewnością zainteresują rozmowy o kuchni Urzecza i pobliskich sadach, które również są wizytówką regionu.


Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Co tydzień dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzają miejsca jeszcze nie odkryte lub zapomniane. Audycja podróżnicza "Jedyne takie miejsce" (godz. 9.00-12.00) ukazuje piękno Polski, a prowadzący za każdym razem udowadniają, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można „zobaczyć” słuchając radia. W programie nie brakuje wędrówek szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsc, w których żyją.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta Januszewska, Grzegorz Frątczak

Goście: Wojciech Prus-Wiśniowski (kierownik i założyciel Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Górze Kalwarii), Arkadiusz Strzyżewski (burmistrz Góry Kalwarii), Wojciech Niedziółka (skrzypek stypendysta), ks. Jan Rokosz (kustosz Sanktuarium Św. o. Stanisława Papczyńskiego), Piotr Rytko (autor "Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza"), Dariusz Falana (dyrektor Ośrodka Kultury), Grażyna Leśniak (Stowarzyszenie Binduga), Marcin Bąk (sadownik), Zenon Bąk (sadownik), Wojciech Kochański (Piaseczyński WOPR), Maciej Grubiak (pomysłodawca pierwszej w powiecie piaseczyńskim kolarskiej kafejki Góra Kawiarnia)

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kh