Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.10.2017

Koniec patologii handlarzy roszczeń. Patryk Jaki przedstawił projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej

„Kończymy z Dekretem Bieruta raz na zawsze. Sprawy, które nie zostały rozstrzygnięte, zostaną umorzone, mogą być prowadzone według nowych przepisów”, „Proponujemy wypłatę odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz m.in. zakaz zwrotów w naturze” – zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Proponowane przez resort przepisy tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej komentowali w Polskim Radiu 24 prawnik Tomasz Luterek, autor książki „Reprywatyzacja - źródła problemu” i Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki (L) oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz (P) podczas konferencji prasowejWiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki (L) oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz (P) podczas konferencji prasowej PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • 11.10.17 Tomasz Luterek o założeniach tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.
  • Kuba Czajkowski o założeniach tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.
Czytaj także

Patryk Jaki zapowiedział m.in., że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok, a roszczenia „będą wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa”. Dodał, że ustawa reprywatyzacyjna wprowadzi także zakaz ustanawiania kuratorów, uniemożliwi zwroty nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki, oraz zwroty kamienic z lokatorami.

Jak podkreślił Tomasz Luterek, „reprywatyzacją zajmuje się od kilku lat i do tej pory była to rola malkontenta”. - Dziś, po ponad 20 latach, pojawia się projekt, który w znakomitej mierze uwzględnia propozycje, które przez wiele lat jako naukowiec postulowałem – stwierdził.

Odniósł się także do poszczególnych rozwiązań zaproponowanych przez Jakiego. - Model zwrotu w naturze był zasadny na początku transformacji, nie jest jednak zasadny po 27 latach od transformacji, gdy ustabilizowała się struktura własnościowa społeczna. Widzimy czym zwroty w naturze skutkują choćby w Warszawie w przypadku kamienic. Fantastyczne, że od tego odchodzimy – mówił Luterek.

Z kolei jak zaznaczył Kuba Czajkowski, postulaty, o których mówił minister Jaki to postulaty, które Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zgłaszało ponad rok temu. – Uważamy, że to nasz ogromny sukces jednak na chwilę obecną są to wyłącznie założenia. Będziemy robić wszystko co możliwe, by te postulaty – bardzo słuszne – weszły wżycie – mówił gość.

Dodał, że istotna jest także m.in. kwestia zakazu zwrotów w naturze, zakazu oddawania zamieszkanych nieruchomości i zapłaty zadośćuczynienia, a nie odszkodowania. Odniósł się także do dekretu Bieruta.

-  Założenie ustawy przewiduje, że dekretu Bieruta już nie będzie. To też bardzo istotna kwestia. W chwili obecnej dochodzi bowiem do nadużycia. Wykorzystuje się PRL-owski dekret z 1945 roku do odzyskiwania nieruchomości w Warszawie w 2017 – podsumował Czajkowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 11.10.17

Godzina emisji: 14:17