Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.01.2018

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. "Mądre pomaganie nie jest łatwe"

Po raz 104. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W orędziu z okazji tego dnia papież Franciszek podkreślał, że grzechem jest godzenie się na to, by lęki przed przybyszami "szkodziły szacunkowi i wielkoduszności oraz podsycały nienawiść i odrzucenie". O pomaganiu innym mówili w audycji Gorący Temat Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska i prof. Ryszard Cichocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Posłuchaj
  • 14.01.2018 Monika Kacprzak i prof. Ryszard Cichocki o Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.
Czytaj także

"Podstawowym celem wizyty w Jordanii jest dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy" - powiedziała w sobotę minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa tuż przed swoim wylotem do tego kraju. W Jordanii Kempa ma odwiedzić dwa obozy dla uchodźców.

Jak podkreślała Monika Kacprzak, mądre pomaganie nie jest łatwe. – Jeśli mówimy o pomocy osobom, które żyją daleko od nas, np. w Syrii, Iraku czy krajach afrykańskich, to polecam pomoc poprzez organizacje, które pracują na miejscu, ponieważ znają one tamtejszych ludzi i ich środowisko. Cieszymy się, że minister Beata Kempa w pierwszej wizycie odwiedza Jordanię, gdzie na miejscu czekają nasi przedstawiciele. Przedstawimy rządowej delegacji programy pomocowe w obozach w Zaatari i Azraq, gdzie jest prawie 50 tysięcy dzieci. KPRM pod koniec roku przekazała UNICEF-owi 2 mln zł, za które kupiliśmy koce i odzież. Każda przekazywana złotówka ma sens – mówiła rzeczniczka UNICEF.

Według prof. Ryszarda Cichockiego Polacy nigdy wcześniej nie pomagali innym w takiej skali. – W ciągu ostatnich 25 lat w Polsce się zmieniło się bardzo dużo. Nigdy przedtem nie było takiego zaangażowania w czynienie dobra dla innych. Polacy o wiele lepiej reagują na wielkie akcje w ciągu roku. Jesteśmy społeczeństwem o niskim poziomie zaufania społecznego, dlatego wspólne wychodzenie i zbieranie pieniędzy na pomoc innym jest ważne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Migranci to ci, którzy na skutek demograficznych ruchów ludności, czasowo lub na stałe, zmieniają miejsce pobytu. Z kolei, uchodźcy, zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 roku oraz tak zwanym Protokołem Nowojorskim, to osoby żywiące uzasadnioną obawę przed prześladowaniem we własnym kraju, z powodu rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej.

Liczbę migrantów na świecie szacuje się na 220 milionów ludzi. Są oni zmuszeni opuścić swoje ojczyzny wskutek konfliktów zbrojnych, prześladowań, czy terroru, by poszukiwać lepszego bytu i przyszłości dla siebie i swoich rodzin. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 15:09