Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 18.12.2018

Barbara Piwnik: najważniejszy jest interes obywatela

- Najwyższy czas, by zdobyć się na refleksję i dystans do pewnych zdarzeń oraz emocji. Obywatele czekają przede wszystkim na to, by procesy sądowe odbywały się sprawniej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości.
Posłuchaj
  • 18.12.18 Barbara Piwnik o reformie sądownictwa
Czytaj także

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Umożliwia ona sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. Według nowelizacji "służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną".

Kwestia reformy sądownictwa w Polsce budziła i wciąż budzi ogromne emocje, zarówno wśród polityków, jak i samych sędziów. Sprawą zajmował się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W poniedziałek 17 grudnia TSUE orzekł konieczność zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Wyrok ogłosiła Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów, potwierdzając tym samym wstępnie postanowienie wiceprezes Trybunału z października. 

- Dziś sporo się mówi o Unii, o różnych uregulowaniach. Chętnie słuchamy jakichś orzeczeń czy wypowiedzi płynących z instytucji unijnych, a przecież mamy wspólne korzenie w prawie rzymskim i jesteśmy tak samo silnie w nim umocowani. Bardzo istotne jest przede wszystkim rozumienie i stosowanie zasad – powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik.

Jej zdaniem do kwestii związanych ze sporem o kształt systemu sądownictwa w Polsce należałoby nabrać dystansu i tonować emocje. - To naturalne, że mamy różne poglądy i opinie, czasem się emocjonujemy. Ale kiedy prawnik zabiera głos w publicznych sprawach, powinien przede wszystkim przybliżyć i wytłumaczyć obywatelowi prawo. A swoje własne emocje czy ich brak, powinien ukryć. Bo najważniejszy jest interes obywatela. Czasem trzeba wytłumaczyć trudne decyzje oraz to, czego obywatel może oczekiwać także od władzy ustawodawczej – podkreśliła sędzia.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 18.12.18

Godzina emisji: 10.06