Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.11.2019

Dr Bartłomiej Biskup: to było exposé kontynuacji

- Ze strony opozycji nie było kontrpropozycji ani podkreślenia, że w exposé był choć jeden dobry element wystąpienia premiera. Jeśli z jednej strony mówimy o exposé rządu kontynuacji, to ze strony opozycji mamy kontynuację bez nuty łagodności - mówił w PR24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Exposé premiera Mateusza Morawieckiego komentowali także prof. Ewa Marciniak, politolog oraz dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.
Posłuchaj
  • 20.11.19 Dr Bartłomiej Biskup, Uniwersytet Warszawski
  • 20.11.19 prof. Ewa Marciniak, Uniwersytet Warszawski
  • 20.11.19 dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego
  • 20.11.19 Gość PR24: prof. Marcin Kalinowski
Czytaj także

Exposé premiera Mateusza Morawieckiego w Polskim Radiu 24 komentują publicyści i eksperci, politolodzy, socjolodzy i ekonomiści. Do wystąpienia szefa rządu odniósł się dr Bartłomiej Biskup.

premier 1200 pap.jpg
Estoński CIT, ulgi dla firm, gospodarka 4.0. Premier przedstawił wizję na cztery lata

Dr Bartłomiej Biskup: koncentracja na gospodarce

Politolog podkreślał znaczenie spraw gospodarczych poruszonych w exposé. - Już sam skład rzędu i powołanie gabinetu, w którym premier ma większy udział w nadzorze resortów gospodarczych, powoduje koncentrację na nich. Konstrukcja rządu jest po to, by położyć nacisk na gospodarkę w czasach ewentualnego spowolnienia, jest dostosowana do sytuacji ekonomicznej i społecznej – zwracał uwagę.

- Szczególną uwagę premier zwracał też na sprawy ekologiczne i klimatyczne, Premier dużo o tym mówił. Powołanie odrębnych ministerstw, klimatu i środowiska będzie strategicznym polem aktywności - dodał ekspert.

Zdaniem gościa audycji najostrzejszy fragment wystąpienia dotyczył obrony tradycyjnego modelu rodziny. - To też ma znaczenie w wątku demograficznym, to jak ma wyglądać polska rodzina, jakie będą preferencje i metody jej wsparcia – podkreślał.

Prof. Ewa Marciniak: rzeczywistość polityczną oceniamy przez pryzmat codziennych doświadczeń

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent o exposé: trafna diagnoza premiera i Rady Ministrów

Prof. Ewa Marciniak oceniała m.in. stronę formalną wystąpienia premiera. - W warstwie merytorycznej był swoisty koktajl ogólników, wieloznaczności i konkretów. To było przemyślane i miało istotny walor perswazyjny i komunikacyjny. Każdy, kto chciał usłyszeć pewne wieloznaczności i ogólniki, usłyszał je. Z drugiej strony mieliśmy buspasy, nieemisyjne szkoły czy obwodnice. To jest konkret, który jest w exposé dobrym zabiegiem, ludzie odbierają rzeczywistość polityczną przez pryzmat codziennych doświadczeń. Często mówimy, że polityka nas nie interesuje, ale konsekwencje tych decyzji mają znaczenie dla codziennego życia - zauważyła.

Dr Jerzy Gryglewicz komentował wątki dotyczące służby zdrowia. – Ścieżka została wytyczona, wzrost nakładów cały czas się odbywa. Ale wpływ na to mają nie tylko decyzje polityczne, ale raczej ekonomiczne. Nasza sytuacja pod względem ekonomicznym się poprawia, rosną zarobki, spada bezrobocie, a mamy system składkowy. To my w jakiś sposób, jako Polacy, zwiększamy te nakłady – zauważył.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mateusz Morawiecki: rodzina jest wartością arcypolską

Prof. Marcin Kalinowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku z kolei odniósł się do kwestii pracowniczych planów kapitałowych. - 40 procent osób do tej pory zapisało się do PPK, czyli 60 procent wypisuje się z tego systemu, mówiąc, "nie wierzymy". Istnieje zagrożenie związane z tym, że znowu w pewnym momencie okaże się, że środki z PPK zostaną przeznaczone na jakiś inny cel - mimo że w tej chwili w ustawie jest zapis, że są to środki prywatne i dziedziczone. Stąd wczorajszy pomysł, żeby zagwarantować prywatność i dziedziczenie tych środków w Konstytucji - podkreślił profesor.

Więcej w nagraniach.

Rozmawiali Ryszard Gromadzki i Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/ka

---------------------------------------

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 10:06, 10:35 i 11:35