Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.01.2020

Prof. Andrzej Gil o "Marszu Tysiącu Tóg": te protesty nie są dla naszego dobra

- Sędziowie oderwali się od rzeczywistości, żyją własnym życiem. Trzecia władza, jaką jest sądownictwo, ma działać w imieniu i dla dobra obywateli, odnoszę jednak wrażenie, że działa w swoim imieniu i dla własnego dobra – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" stołecznymi ulicami przeszedł Marsz Tysiąca Tóg. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych.

mid-20111212 kopia 1200.jpg
Iwona Arent: to był marsz opozycji, a nie "Marsz Tysiąca Tóg"

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy

Prof. Andrzej Gil podkreślał, ze protesty związane z reformą sądownictwa zostały upolitycznione. - Nie dziwi mnie wymiar polityczny tego protestu. Od sojuszu sędziów i polityków przechodzimy do wrogości części sędziów i części polityków i dlatego takie manifestacje mają miejsce. Nie łudźmy się, one nie są dla naszego dobra i naszego interesu, mam na myśli zwykłych obywateli rzeczpospolitej – dodał.

- Chciałbym mieć szacunek dla tej części władzy, wydawało się że sędziowie stoją na straży porządku i prawa, ale mamy zbyt wiele przykładów tego, że stoją na straży porządku własnej grupy, nie wszyscy, ale ich znacząca medialnie część – komentował gość audycji.

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Prof. Andrzej Gil odniósł się również do zabójstwa prezydenta Adamowicza, które miało miejsce rok temu. - Sprawa tego zabójstwa jest przykładem niskich pobudek, jaki działają w polityce. Zginął człowiek, w przyznam, dziwnych okolicznościach. Jednak to, że ta śmierć jest wykorzystywana, już mnie nie dziwi, świadczy o tym, że teza o polskim bagienku niestety się potwierdza – stwierdził.

Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Jak podała "Iustitia", w zgromadzeniu uczestniczyli także sędziowie z 22 krajów europejskich.

Uchwalona w grudniu nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Andrzej Gil

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 14.09

PR24/ka