Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 02.04.2020

Kryzys gospodarczy po pandemii koronawirusa. Ekonomista: może okazać się krótkotrwały

- Mocny spadek aktywności gospodarczej może trwać kwartał, maksymalnie dwa. Koniec roku może być dynamiczny. Jednak należy zrobić wszystko, nawet kosztem większego zadłużenia budżetu państwa, by zapewnić firmom zdolność do produkowania i pomóc im utrzymać w maksymalnym stopniu zatrudnienie - powiedział ekonomista Marek Zuber.
Posłuchaj
  • Marek Zuber o znaczeniu tarczy antykryzysowej i kryzysie związanym z pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

212 mld zł. Tyle wyniesie początkowa kwota, jaka zostanie przeznaczona dla polskich przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, czyli rządowej pomocy mającej ograniczyć negatywne skutki gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa. Jak podkreślają przedstawiciele władzy, sytuacja jest przez nich monitorowana i planowane są dodatkowe środki na wskazany cel.

karczewski663.jpg
Stanisław Karczewski o tarczy antykryzysowej: takiej pomocy nie było nigdy

- Jeżeli polska gospodarka ma w miarę bezpiecznie przejść przez ten trudny okres, to pieniędzy będzie trzeba znaleźć jeszcze więcej. (…) Wciąż wierzę, że kryzys, najgwałtowniejszy przynajmniej w czasach nowożytnych, może okazać się krótkotrwały. Mocny spadek aktywności gospodarczej może trwać kwartał, maksymalnie dwa. Koniec roku może być dynamiczny - wskazał Marek Zuber.

Szansa na szybkie odbicie

Żeby tak się stało, trzeba zrobić wszystko, by zapewnić firmom zdolność do produkowania i pomóc im w utrzymaniu w maksymalnym stopniu zatrudnienia.

zus składki formularze 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa już działa. Do tej pory 3 tys. wniosków o odroczenie składek

- Jednym z rozwiązań będzie zwiększenie zadłużenia budżetu państwa. Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną i nikt o to nie będzie się obrażał pod warunkiem, że zostanie również przedstawiony plan tego, jak chcemy znowu wejść na ścieżkę ograniczenia deficytu. (…) Zintensyfikowanie działań w najbliższych tygodniach może dać szansę na szybkie odbicie w drugiej połowie roku. Przetrzymamy dzięki temu gotowość produkcyjną przedsiębiorstw i tym samym będą mniejsze zwolnienia - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marek Zuber, ekonomista
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db