Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 13.06.2020

"O tempora, o mores!". Wspomnienia z niezwykłego czasu epidemii

- Żyjemy w szczególnym okresie, o którym będą się uczyć z podręczników historii kolejne pokolenia. Naszą intencją jest, by zaprezentować świadectwa współczesnego czasu, który totalnie przedefiniował nasze życie osobiste i zawodowe - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej o konkursie "O tempora, o mores" zorganizowanym przez PFN i Archiwa Państwowe. 

"O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem" to hasło konkursu, które ogłosiła Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi. Jego celem jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji i życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym.

1200_PFN_PAP.jpg
"Czas pandemii zrestartował nasze życie". Konkurs PFN i Archiwów Państwowych

Od 60 do 90 dni życia

Jak mówił Gość PR24, konkurs jest skierowany do wszystkich Polaków, a jego celem jest udokumentowanie życia Polaków w czasach epidemii. - Z okazji międzynarodowego dnia archiwów powstał pomysł tego konkursu z inicjatywy Archiwów Państwowych, a Polska Fundacja Narodowa się w niego włączyła, kontynuując tym samym ubiegłoroczną współpracę przy okazji akcji "Moje archiwum". Konkurs tegoroczny jest szczególny, bowiem żyjemy w szczególnym okresie, o którym będą się uczyć z podręczników historii kolejne pokolenia. Naszą intencją jest, by zaprezentować świadectwa współczesnego czasu, który totalnie przedefiniował nasze życie osobiste i zawodowe - mówił Michał Góras. 

Jak podkreślał wiceprezes PFN, formuła konkursu jest otwarta. - Ważne, by był to opis własnych doświadczeń, emocji, życia codziennego, obejmujący nasze przeżycia z 60 lub 90 dni okresu pandemii - podkreślił. Dodał, że że forma zgłoszeń jest dowolna, to może być blog, vlog, dziennik, czy pamiętnik. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zapiski z czasów pandemii. Weź udział w konkursie Polskiej Fundacji Narodowej i Archiwów Państwowych

- Ten okres doświadczeń, pamiętnika, powinien obejmować od 60 do 90 dni. Każdy może zgłosić chęć udziału w konkursie, poprzez wysłanie maila na archiwumpandemii@archiwa.gov.pl. Najlepsze prace zostaną nagrodzone w kategoriach do lat 18, oraz dla osób dorosłych. To szczególny czas, którym możemy pochwalić się, by przyszłe pokolenia mogły zobaczyć, jak wyglądało nasze życie w czasie epidemii - powiedział Michał Góras. 

Pierwszy taki respirator

W rozmowie także o akcji Ventilaid, w której PFN wspiera prace nad polskim respiratorem, możliwym do wydrukowania na drukarce 3D. - Zaangażowaliśmy się we wsparcie prac, by otrzymać łatwo dostępny produkt i by dotrzeć z nim do tych krajów i społeczeństw, które nie mają szansa na walkę z koronawirusem. To bardzo innowacyjny projekt. W pierwszej jego fazie, do końca lipca b.r. prowadzone będą prace nad prototypem - tak, by dostosować go do spełnienia wymagań zasadniczych. W trzecim kwartale tego roku odbędą się zaś testy medyczne, oraz zabezpieczenie prawne projektu, by móc korzystać z niego w produkcji masowej - wskazał Michał Góras. Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania. 

***

Audycja: "Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: Michał Góras (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 17.06


mbl