Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 05.08.2020

"Musimy stanąć na rzęsach". Marek Zuber o zarządzaniu kryzysem w gospodarce

- Patrząc na wypowiedzi przedstawicieli medycznych ze świata i niektórych polityków, tak naprawdę nigdy nie mieliśmy wycofania pandemii. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wyłączenie pewnych obszarów gospodarki lub poszczególnych branż, tych najbardziej zagrożonych - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.

Rozmowa dotyczyła możliwych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. - Wszyscy mamy nadzieję, że druga połowa będzie znacznie lepsza od pierwszej. Czekamy na decyzje rządu w kwestii tego, jak to może wyglądać na jesieni. Patrząc na wypowiedzi przedstawicieli medycznych ze świata i niektórych polityków, tak naprawdę nigdy nie mieliśmy wycofania pandemii. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wyłączenie poszczególnych obszarów gospodarki lub poszczególnych branż, najbardziej zagrożonych - ocenił Marek Zuber.

Zbigniew Krysiak 1200.jpg
"Pomoże branży i spopularyzuje Polskę". Prof. Zbigniew Krysiak o bonie turystycznym

"Możemy zarządzać kryzysem z lepszą jakością"

- Straty będą, ale mamy nadzieję, że będą one ograniczone. Nie ma żadnych oczekiwań, by PKB w III czy IV kwartale miało spaść o 10-15 proc. Sytuacja dalej jest trudna, ale mamy wiele rozwiązań na świecie, choć żadne nie jest w 100 proc. skuteczne - dodał.

Posłuchaj
20:32 PR24_MPLS 2020_08_05-15-07-41.mp3 Marek Zuber o właściwym zarządzaniu kryzysem gospodarczym w dobie pandemii koronawirusa (Temat Dnia/Gość PR24)

- Mamy doświadczenie koreańskie, gdzie przez telefony komórkowe próbowano śledzić historię zakażeń. To jest zawsze niebezpieczne otwieranie furtek, ale rozumiem, że jeśli sytuacja jest nadzwyczajna, w przypadku RODO należałoby zrobić parę wyjątków na poziomie Unii Europejskiej - zwrócił uwagę Marek Zuber.

Czytaj także:

Jego zdaniem "wprowadzanie przepisów zawsze może być potencjalnie niebezpieczne i to jest ryzyko, ale to ryzyko należałoby podjąć. Pomysł Koreańczyków uważam za bardzo ciekawy. Potencjalnie możemy zarządzać kryzysem z lepszą jakością, ale inną kwestią jest to, czy to zrobimy".

- Pierwszym problemem są koszty w kontekście możliwości funkcjonowania służby zdrowia. Część osób może umrzeć dlatego, że nie będzie można ich leczyć na inne choroby. Drugi problem to pytanie, jak poradzimy sobie z kolejną pożyczką? Dług Polski zbliżyłby się do 75-80 proc. PKB. Jeśli wydrukujemy kolejne pieniądze, będziemy mieli potężny wzrost inflacji, a to przyniesie katastrofę, jeśli chodzi o funkcjonowanie gospodarki. Musimy stanąć na rzęsach, aby odpowiednio zarządzić kryzysem - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 15.07

Polskie Radio 24/pkr