Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 24.09.2020

Biomed Lublin: badania potwierdziły, że nasz lek inaktywuje koronawirusa

- Są tryby, które i w polskim prawie farmaceutycznym, i prawie unijnym dopuszczają zastosowanie leku przed zakończeniem procesu rejestracji, w trybie warunkowym. Mam nadzieję, że władze przynajmniej rozważą to zastosowanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin.

Pierwszy na świecie lek na COVID-19 wyprodukował lubelski BioMed. Wstępne badania potwierdzają skuteczność preparatu, który teraz trafi do badań klinicznych. Wytworzono ponad trzy tysiące ampułek. Lek będzie podawany pacjentom domięśniowo w formie zastrzyku.

Posłuchaj
14:58 [Fic 24 wrzesień 2020 10_42_29.mp3 Piotr Fic o polskim leku na koronawirusa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Biomed lek covid pap 1200.jpg
Biomed Lublin: mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19

"Badania potwierdziły inaktywację koronawirusa"

Piotr Fic zaznaczył, że użyta do produkcji technologia "nie jest wyciągnięta jak królik z kapelusza". - Zajmujemy się produkcją leków krwiopochodnych zawierających immunoglobulinę już od bardzo długiego czasu - podkreślił. Zaznaczył, że kiedy świat obiegła informacja o pandemii koronawirusa, to firma "wiedząc, na czym się zna" ogłosiła, że po otrzymaniu osocza może "wyprodukować lek, który w świetle dzisiejszej wiedzy medycznej będzie działał".

- Pokazaliśmy ampułkę leku, która zawiera przeciwciała specyficzne, które zostały przebadane in vitro, bo trzeba było sprawdzić przed rozlewem, czy lek blokuje koronawirusa - opowiadał członek zarządu Biomed Lublin. - Badania potwierdziły, że przeciwciała zawarte w tym leku inaktywują koronawirusa - wskazał.

Czytaj także:

"Druga ścieżka"

Odniósł się również do głosów sceptyków, że nie wiadomo, czy środek będzie działać. - Chciałbym przypomnieć, że pół roku temu WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia dopuściły terapię przeciwciałami jako możliwą do stosowania przy COVID-19 - podkreślił.

Kiedy lek miałby trafić do powszechnego użytku? - Mamy przed sobą kilka-kilkanaście miesięcy działań administracyjno-badawczych - mówił Piotr Fic. Wskazał jednak na "drugą ścieżkę", z której korzystają "producenci przyszłej szczepionki". 

- Są tryby, które i w polskim prawie farmaceutycznym, i prawie unijnym dopuszczają zastosowanie leku przed zakończeniem procesu rejestracji, w trybie warunkowym. Mam nadzieję, że władze przynajmniej rozważą to zastosowanie - podkreślił. Dodał, że stan wiedzy nt. leku "w pełni uzasadnia zastosowanie trybu pandemicznego".

Lek dla wszystkich?

Czy lek otrzymają wszyscy pacjenci? Zdaniem członka zarządu Biomed Lublin takie działanie "nie ma sensu, z dwóch powodów". Chory ze sprawnym systemem immunologicznym "potrafi bronić się skutecznie sam". - Druga rzecz jest taka, że lek produkowany jest z osocza, które jest surowcem deficytowym - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Jak dodał Piotr Fic, jedna z firm, która jest na "podobnym etapie zaawansowania" co Biomed Lublin w tworzeniu swojego leku, zdecydowała się na przebadanie go na ok. 20 pacjentach. - Obserwują 90-proc. skuteczność podawania przeciwciał - poinformował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Fic (członek zarządu Biomed Lublin)

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 10.08

PR24/ms, IAR