Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 12.02.2021

Nowa szczepionka na rynku UE. Wirusolog: to i szansa, i problem

- Trzeba będzie dobierać odpowiednie schematy szczepień. Pojawia się też konieczność zagwarantowania, by dana osoba otrzymała szczepienie tym samym preparatem. Dodatkowo pojawią się dyskusje o tym, która ze szczepionek jest lepsza - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Posłuchaj
  • Prof. Włodzimierz Gut gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła postępowanie sprawdzające wobec kolejnej szczepionki na koronawirusa. Chodzi o preparat niemieckiej firmy Curevac, która - podobnie jak szczepionka od konsorcjum Pfizer/BioNTech i Moderny - oparta jest na technologii mRNA.

Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: przez opóźnienia w dostawach szczepionek nie wykorzystujemy w pełni naszych możliwości

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że każda szczepionka, jeśli tylko zostanie pozytywnie zweryfikowana, tworzy szansę, ale też i problem. - Mnogość wyboru nie jest przy tym najgorsza. Najgorsze jest to, że trzeba dobierać odpowiednie schematy szczepień. Dochodzi do tego konieczność zabezpieczenia, by dana osoba otrzymała szczepienie tym samym preparatem, nawet jeśli są one równorzędne. Powodem jest to, że każde niepożądane zdarzenie będzie powodem kwestionowania skuteczności drugiej dawki, jeśli zostaną pomieszane - powiedział prof. Włodzimierz Gut. 

Jego zdaniem każda nowa szczepionka będzie dodatkowo źródłem dylematu, który preparat jest lepszy. - Problem będzie dyskutowany, i to z reguły przez osoby, które nie mają o tym zielonego pojęcia. Będzie to czynnik służący do dyskredytacji szczepień jako takich. Trwają już przecież dyskusje czy mamy do czynienia z eksperymentem medycznym. Podejmują je osoby, które nie znają definicji eksperymentu medycznego - tłumaczył wirusolog. 

Czytaj również:

Dodał, że genialnym rozwiązaniem problemu z dostępnością szczepionek byłoby udostępnienie przez firmy patentów na ich produkcję. - Jest to jednak nierealne. Nie czarujmy się, każda firma nastawiona jest na zysk. Były już procesy o patenty, hamowano w ten sposób Modernę, która w pewnym momencie była liderem w badaniach nad szczepionką - podsumował prof. Gut. 

Posłuchaj
11:48 PR24_mp3 2021_02_12-20-33-05.mp3 Prof. Włodzimierz Gut gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Komisja Europejska podpisała umowę na zakup do 405 mln dawek szczepionki od niemieckiej firmy biotechnologicznej, w przypadku gdy dojdzie do jej autoryzacji przez EMA. Jak dotąd w UE dopuszczone są trzy szczepionki. To preparaty firm Biontech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 20.33

PR24