Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 05.03.2021

Ks. prof. Cisło: w Iraku chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii

- W Mosulu chrześcijanie nie mogą np. sprzedać swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Posłuchaj
  • Ks. prof. Waldemar Cisło o sytuacji chrześcijan w Iraku ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Iraku, określaną jako najtrudniejsza w dotychczasowym pontyfikacie. To właśnie w tym kraju mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie, ale wojny i przemoc spowodowały, że wielu chrześcijan ucieka z Bliskiego Wschodu.

papież irak pap 1200.jpg
"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Podczas pierwszego dnia wizyty w Iraku Franciszek upomniał się o prawa chrześcijan i zaapelował do władz, aby "nikt nie był obywatelem drugiej kategorii". Nawoływał też do zaprzestania przemocy i do pokoju. Podkreślił, że imię Boga nie może usprawiedliwiać zabójstw, ucisku i prześladowań.

- To bardzo wyczekiwana wizyta, ponieważ w Iraku mamy szybko zanikającą wspólnotę chrześcijan. Dane są porażające: w 2003 roku żyło tam ok. 1,5 mln przedstawicieli tej religii, dziś oficjalnie jest to 250 tys., a nieoficjalnie mówi się nawet o poniżej 100 tys. osób. Ci, którzy mogą, emigrują. W 2014 roku doszło dodatkowe załamanie, bo wtedy wypędzono 120 tys. chrześcijan - wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Posłuchaj
22:30 PR24_mp3 2021_03_05-20-06-54.mp3 Ks. prof. Waldemar Cisło o sytuacji chrześcijan w Iraku ("Temat dnia/Gość PR24")

Duchowny przyznał, że chrześcijanie w Iraku są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. – Nie mogą np. sprzedać w Mosulu swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - dodał.

Jak podkreślił ks. prof. Cisło, dochodzi nawet do sytuacji, w których próbuje się podporządkować chrześcijan prawu koranicznemu.

Więcej o sytuacji społeczności chrześcijańskiej w Iraku - w całej rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: ks. prof. Waldemar Cisło (przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina: 20.06

Polskie Radio 24/db