Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.10.2021

Dr Maciej Kawecki o projekcie "metawersum": coś więcej niż media społecznościowe

 - To, co zapowiada dziś Zuckenberg jest konkurencją nie tylko dla mediów społecznościowych, czy dla twórców rozszerzonej rzeczywistości, ale także dla wszystkich dostawców komunikatorów, z których korzystamy w telekonferencjach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Posłuchaj
  • Dr Maciej Kawecki o projekcie metawersum (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Szef Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił w czwartek zmianę nazwy spółki na Meta. Zmiana ma odzwierciedlać skupienie się spółki na rozwoju "metawersum", internetu dostępnego za pomocą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR/VR).

meta 1200 pap.jpg
Facebook zmienia nazwę spółki na Meta. Metawersum to przyszłość mediów społecznościowych

O zmianie obwieszczono podczas corocznej konferencji Facebook Connect, poświęconej wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Centralnym punktem wystąpienia Zuckerberga była prezentacja wizji funkcjonowania "metawersum", co - jego zdaniem - z czasem zastąpi istniejący dziś internet mobilny.

Dr Maciej Kawecki komentował propozycje firmy. - Oczywiście Facebook przez zmianę nazwy chce pokazać dokładnie to, zrobił Google, zmieniając nazwę na Alphabet, pójść bardzo silnie do przodu, pokazać, że tworzy coś zupełnie nowego, nie nowe medium społecznościowe, lecz nową przestrzeń cyfrową w internecie - zaznaczył.

- Wybór daty tej konferencji nie jest przypadkowy. Odbywa się to zaraz po udostępnieniu przez Facebooka dorocznego raportu, który uwzględnia statystyki, pokazujące, że od 2019 r. o 13 proc. zmniejszył się napływ młodych ludzi do platformy, to młodej pokolenie jest najmniej aktywne, Facebook się starzeje i musi szukać nowej formuły. Nie można też pominąć tego, co dzieje się wokół Facebooka w kwestiach prywatności. Była pracownica Francis Haugen zdecydowała się ujawnić informacje związane z badaniami, które Facebook posiadał, wskazującymi negatywny wpływ Facebooka i Instagrama na młodzież i dzieci, także na dezinformację. 

zuckerberg 1200.jpg
Tak będzie wyglądał internet przyszłości? Zuckerberg prezentuje "metawersum"

Później doszło do sześciogodzinnej przerwy w działaniu Facebooka, która pokazała z jednej strony, jak świat jest uzależniony od tej platformy, z drugiej zaś, że zabezpieczenia najważniejszych serwerów da się obejść. Trzeci element to skierowanie przez Prokuratora Generalnego USA zarzutów wobec dwóch menadżerów Googla i Facebooka, zarzucając im spisek w sprawie współpracy reklamowej. To składa się na datę konferencji 28 października, kiedy ujawniono te informacje, to forma odwrócenia uwagi od problemów - zaznaczył.

Posłuchaj
20:08 PR24_mp3 2021_10_30-20-09-50.mp3 Dr Maciej Kawecki o projekcie Metawersum (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Facebook chce wejść w rynek pracy, wyzwania pracy hybrydowej. Chcemy pracować online, ale być także w silniejszych kontaktach z naszymi pracownikami. Rozwiązaniem pośrednim jest wirtualna rzeczywistość - mówił dr Maciej Kawecki, komentując plany firmy. 

Czytaj także:

Firma zapowiedziała też wypuszczenie na rynek w przyszłym roku nowego zestawu gogli VR o nazwie Cambria, który ma m.in. odzwierciedlać mimikę twarzy użytkownika w wirtualnej rzeczywistości. Innym produktem, nad którym pracuje Meta, są okulary AR, mające umożliwiać wyświetlanie elementów wirtualnych w świecie rzeczywistym.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Maciej Kawecki

Data emisji: 30.10.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka