Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 05.03.2022

Agresja Putina. Prof. Krasnodębski: Zachód zaczyna się bać o własną skórę

- Niemcy z powodów pozytywnie patriotycznych zaczną ograniczać swoje uzależnienie od Rosji, te związki są bardzo mocne także historycznie. Ci najbardziej krytyczni odkryli, że ich kraj nie ma armii i jest zależny od Rosji energetycznie, to będzie się zmieniało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.

Wojna na Ukrainie trwa. W dalszym ciągu na terenie tego państwa dochodzi do zmasowanego ostrzału miast. W nocy z czwartku na piątek Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największy tego typu obiekt w Europie - została zaatakowana przez wojska Federacji Rosyjskiej.

"Nagle odkryto uzależnienie od Rosji"

Prof. Zdzisław Krasnodębski komentował dyskusję na temat relacji Niemiec z Rosją, która ma miejsce po inwazji na Ukrainę. Jak zauważył, istotnym punktem jest tu wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który m.in. zapowiedział rozszerzenie sankcji na Rosję, odwrót niemieckiej gospodarki od tego kraju oraz potężne inwestycje w odnowienie niemieckiej armii. - W Niemczech jest nowy dyskurs, mówiący jak Niemcy są zaskoczone tym, co się stało, jak się przeorganizują. Dotyczy to także polityki energetycznej, nagle odkryto uzależnienie od Rosji, mówi się też o powrocie do węgla, co z ust ministra klimatu brzmi rewolucyjnie - zauważył.

"Główną zmianą jest bohaterski opór Ukraińców"

- Za mało mówimy w Polsce o tym, kto doprowadza do tej zmiany politycznej, nie tyle sama agresja rosyjska, ona była w pewien sposób oczekiwana (…) chciano aby Rosja w jakiś sposób ograniczyła się do tzw. republik, ale główną zmianą jest bohaterski opór Ukraińców, który jednocześnie powoduje większa zaciekłość i okrucieństwo rosyjskie. Tzw. Zachód zaczyna się bać o własną skórę, wiadomość o tym, że pociski mogą spaść na elektrownię atomową wywołała tu bardzo duże poruszenie - dodał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak dodał, agresja Rosji spowodowała istotne przebudowanie postrzegania Ukrainy. - Upadło kilka kłamstw, m.in. narracja, że Ukraińcy nie są narodem, że to jacyś faszyści czy przyczółek Zachodu. Upada mit, że jest to wyzwolenie, żeby Ukraina mogła sama podejmować decyzje czy uprzedzenie ataku. Opór Ukraińców jest ogromnym wyrzutem sumienia dla Zachodu, chcemy pomóc, ale tak by nie ryzykować swoim bezpieczeństwem - mówił prof. Krasnodębski.

Posłuchaj
24:51 PR24 2022_03_05-16-35-14.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski o relacjach Niemcy - Rosja (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych dużych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, ucierpiał także leżący w zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Prof. Zdzisław Krasnodębski

Data emisji: 05.03.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka