Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 20.01.2020

Mateusz Morawiecki w Tokio. Ekspert: w stosunkach z Japonią istnieje obopólna sympatia

- Mamy korzystne położenie geograficzne. Istnieje obopólna sympatia. Dzięki obecności w UE dostępność do innych rynków. Dodatkowo istnieje umowa o wolnym handlu UE-Japonia. Zachęca to Japończyków do prowadzenia interesów z Europą - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma. 
Posłuchaj
  • Paweł Behrendt o stosunkach polsko-japońskich (Północ - Południe)
Czytaj także

Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich producentów, inwestorów; chcemy rozwijać współpracę gospodarczą - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki w stolicy Japonii w stowarzyszeniu przedsiębiorców Nippon Keidanren. Szef rządu w wystąpieniu, od którego rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Tokio, wśród obszarów potencjalnej współpracy z Japonią wymieniał m.in. energetykę, elektromobilność i nowe technologie.

Rosnące inwestycje 


morawiecki-1200.jpg
Premier w Tokio: Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich inwestorów

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że od 30 lat każdy kolejny rząd RP pokładał duże nadzieje w relacjach z Japonią. - Z realizacją tych nadziei różnie bywało. Mimo wszystko Japończycy sporo inwestują w Polsce. W 2018 inwestycje te sięgnęły miliarda dolarów i dalej rosną. W tym roku spodziewany jest wzrost sięgający 20 proc. - przypomniał Paweł Behrendt.  

Premier Japonii Shinzo Abe już w 2013 roku wystąpił z projektem zwiększenia japońskiej obecności w Europie Środkowej. - Miało to kontrować chińską inicjatywę nowego Jedwabnego Szlaku. Doszło o spotkań Japonia-Grupa Wyszehradzka. Mimo to japoński biznes nie do końca idzie za zachętami rządu.  bardziej opłacają im się inwestycje w Azji południowo-wschodniej. Europa mimo wszystko jest dość odległa i nieco egzotyczna - tłumaczył ekspert. 

Istnieją też różnice  

Punktem spornym mogą być też relacje z Rosją. - Premier Abe ma liczne spotkania z Władimirem Putinem, zachęca przedsiębiorców do inwestowania w Rosji. Nie spotyka to się jednak z entuzjazmem z powodu przykrych doświadczeń. Japońskie firmy były bowiem w przeszłości zmuszane do sprzedawania w Rosji swoich udziałów po niekorzystnych cenach -  tłumaczył Paweł Behrendt. Jego zdaniem w stosunkach Rosja-Japonia najistotniejsze dla Japończyków jest odciąganie Rosji od Chin.  

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 12.40

PR24