Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.03.2018

Wokół ograniczenia handlu w niedziele. Debata

18 marca będzie drugą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. O ograniczeniu handlu w niedziele mówili w audycji Debata PR24 Wiesław Łyszczek (Główny Inspektor Pracy), prof. Józefina Hrynkiewicz (PiS), Alfred Bujara (przewodniczący sekretariatu handlu NSZZ „Solidarność”), Renata Juszkiewicz (prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji) i dr Artur Bartoszewicz (ekonomista SGH).
18 marca tego roku będzie drugą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów18 marca tego roku będzie drugą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepówMarek Konrad/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 17.03.2018 Debata PR24 na temat ograniczenia handlu w niedzielę.
Czytaj także

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Inspektorzy PIP sprawdzili tego dnia 7 tys. placówek handlowych, większość z nich była zamknięta.

Według Wiesława Łyszczka przedsiębiorcy uszanowali prawo. – Zdarzyły się tylko trzy przypadki, gdzie inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy musieli nałożyć mandaty karne i skierować dwa wnioski do sądu. To znaczy, że nie jest tak źle i prawo jest przestrzegane – mówił Główny Inspektor Pracy.

Zdaniem Alfreda Bujary ograniczenie handlu w niedziele to wielki sukces "Solidarności" i pracowników. – Pracownicy czekali na tę wolną niedzielę przez lata, wspierali nas w walce, a teraz się cieszą. Spojrzenie pracowników i społeczeństwa było bardzo uspokajające, mimo wysiłków sieci handlowych. To były nieetyczne działania, które pokazują, że liczy się tylko biznes, a pracownik to tania siła robocza. Ci, którzy nie muszą pracować w niedziele, nie powinni pracować. Ci, którzy muszą powinni dostać dodatki  – wskazywał przedstawiciel "Solidarności".

W ocenie prof. Józefiny Hrynkiewicz praca w niedziele nie jest czymś naturalnym. – W porę zdążyliśmy wprowadzić zakaz handlu w niedziele, dlatego, że przez ostatnie 25 lat starano się doprowadzić do naturalizacji zjawiska pracy w niedziele. Ten nacisk był bardzo szkodliwy. Trzeba z tym walczyć i pokazywać, że to nie jest sprawa prywatna. W Polsce nie nastąpił zwrot do całkowitej sekularyzacji, jest przywiązanie do świętowania niedzieli – wyjaśniała posłanka.

Jak podkreślał Artur Bartoszewicz, zakazem nie buduje się zdrowych społeczeństw i postaw gospodarczych. - Gospodarka jest elastycznym narzędziem i potrafi się dostosować ograniczeń, tylko pytanie czy powinniśmy tak testować gospodarkę. Byłbym ostrożny w uznawaniu, że zakaz jest wartością samą w sobie. Jestem zwolennikiem rozwiązania, które idzie w kierunku dania możliwości podejmowania działalności – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Renaty Juszkiewicz w ustawie chodziło wyłącznie o zakazanie handlowania w niedziele wybranym podmiotom. – Chciałabym uściślić, że udało się wprowadzić ograniczenie w handlu, a nie pracy w handlu. Jeśli mówimy o interesie pracowniczym, to ustawa powinna zagwarantować pracownikom możliwość niepracowania w wybrane niedziele, co można było zrobić zmianą zapisów Kodeksu pracy, który zagwarantowałby pracownikom dwie niedziele wolne w miesiącu. Związkowcy nie pochylają się nad sytuacją ludzi, którzy muszą pracować w niedziele w związku w wyłączeniami w ustawie – stwierdziła.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24//IAR/PAP

______________________

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 10:06