Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aleksandra Tykarska 12.05.2019

Zwiedzamy muzyczne Mazowsze

W niedzielnym "Kiermaszu pod Kogutkiem" wspólnie odwiedziliśmy wschodnie Mazowsze, słuchając muzyki z regionu, m.in. Stanisława Ptasińskiego, legendarnego harmonisty z Wielgolasu koło Latowicza.
Posłuchaj
  • W muzycznej podróży po Mazowszu (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Czytaj także

Stanisław Ptasiński to ikona tradycyjnej wschodniomazowieckiej muzyki instrumentalnej, znany z doskonałej gry na harmonii pedałowej. Urodził się w 1936 w Wielgolesie, pierwsze wesele zagrał w Kalonce koło Garwolina, mając 11 lat, na zaproszenie znamienitych tamtejszych muzykantów: skrzypka Ignacego Zawilińskiego, trębacza Bronisława Morackiego, bębnistę Jana Braułę. Przez wiele lat prowadził własną kapelę, Kapelę Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu, laureatkę wielu wyróżnień i nagród.

W audycji wysłuchaliśmy także historii Zespołu Śpiewaczego z Kawęczyna w gminie Kłoczew, leżącego na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, na terenie zwanym niekiedy Małym Mazowszem. Tam od czterech lat działa zespół prowadzony przez etnografa Pawła Warownego. To finalista konkursu Stara Tradycja 2019, towarzyszącego festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata.

- Nasze mamy śpiewały w takich zespołach, i w domach. Robimy to, bo to fajny sposób spędzania wolnego czasu - mówiły jego członkinie, Beata Dembek, Beata Pyrka, Alicja Łubianka, Justyna Łubianka i Elżbieta Sadrzak. - Repertuar czerpiemy od kobiet ze starszego pokolenia. Ta tradycja powoli zamierała, ale teraz, kiedy ją odkurzamy, starsze kobiety same się do nas zgłaszają, przypominają sobie pieśni i nam je przekazują.

- Okolice gminy Kłoczew słynęły w przeszłości ze śpiewaczek weselnych - tłumaczył w audycji Paweł Warowny, opiekun zespołu. - To były bardzo rozśpiewane tereny. Na ich oryginalność oprócz pieśni składały się także inne cechy kultury ludowej - stroje, obrzędy, sposób mówienia. Bardziej nas ciągnie do Mazowsza, ale widać tu różne wpływy z innych regionów. 

O tych wpływach Paweł Warowny i członkinie Zespołu Śpiewaczego z Kawęczyna opowiadali szerzej w audycji, w której słuchaliśmy także historii muzykanta i multiinstrumentalisty Zenona Mazura ze Zwolenia koło Radomia. Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Paweł Warowny, Beata Dembek, Beata Pyrka, Alicja Łubianka, Justyna Łubianka, Elżbieta Sadrzak (Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna), Stanisław Ptasiński (harmonista), Zenon Mazur (muzyk ludowy)

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 5.05

at/gs