Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 28.03.2013

Pytania rolników, odpowiedzi eksperta z ARiMR

Ekspert odpowiada na pytania, dotyczące przyznania pomocy finansowej na modernizację gospodarstw rolnych.
Pytania rolników, odpowiedzi eksperta z ARiMRSXC
Posłuchaj
  • Pytania rolników, odpowiedzi eksperta z ARiMR

Od 27.marca do 23. kwietnia rolnicy z rolnicy w ośmiu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na modernizację gospodarstw rolnych.
Na pytania i wątpliwości rolników dotyczące tej kwestii odpowiadała Sylwia Trojanowska – ekspert ARiMR.

- Przy jakim najmniejszym areale można ubiegać się o to wsparcie?


Sylwia Trojanowska: Nie patrzymy przez pryzmat wielkości gospodarstwa, a wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Jeżeli rolnik wyliczy wielkość ekonomiczną minimum 4 ESU to pomoc się należy.
Wcześniej była jedna oferta, teraz są potrzebne 2 oferty i zapytania ofertowe do nich, od dwóch dostawców na ten sam sprzęt.

-Czy może skorzystać z pomocy rolnik, który kiedyś był rolnikiem dwuzawodowym, teraz jest na rencie inwalidzkiej, a skupował mleko od rolników.

Sylwia Trojanowska
: Nie ma warunku bycia ubezpieczonym w KRUS, ale rolnik musi prowadzić działalność rolniczą na rencie.

- Jeśli chodzi o przyznanie 40 czy 60% dopłaty, to decyduje ARiMR?

Sylwia Trojanowska
: Nie, to rolnik wpisuje we wniosku, zgodnie z instrukcją. Jeśli rolnik ma minimum 40 lat to już przysługuje mu 10%, czyli ma w sumie 50%, a jeśli dodatkowo gospodarstwo jest położone na terenach ONW czy NATURA to wtedy jest dodatkowych 10%.

- Pytano o dodatkowe środki w ramach obecnej perspektywy finansowej, które byłyby przeznaczone na modernizację oraz o losy wniosków, które zostały już złożone, a do tej pory niezakwalifikowane.


Sylwia Trojanowska: Są czynione starania o przesuwanie środków, ale są poza ARiMR, na szczeblu ministerstwa i Komisji Europejskiej. Jak potoczą się losy dodatkowych środków dla innych województw, czas pokaże.

- Czy można kupić przyczepę z tych środków?

Sylwia Trojanowska
: Jeśli to przyczepa rolnicza i potrzebna w gospodarstwie, to tak. Podstawowy poziom dofinansowania jest 40% netto tej wartości przyczepy plus 10% za położenie gospodarstwa na terenach ONW.

- Rolnik w wieku 40 lat pracuje zawodowo i jest ubezpieczony w ZUS, ale chcielibyśmy zrobić plac manewrowy, czy można?

Sylwia Trojanowska
: Plac manewrowy tak, ale w ramach działalności rolniczej. Nie ma obostrzenia, że trzeba być ubezpieczonym w KRUS przy tej pomocy.

- Czy można się ubiegać o pomoc do upraw owoców miękkich, do zakładania plantacji np. borówki?


Sylwia Trojanowska: Niektóre są wykluczone, np. wiśnie, truskawki, a do borówki można otrzymać pomoc. Jeśli dodatkowo nie ma pan jeszcze 40 lat, gospodarstwo jest na terenach ONW, to otrzyma pan nawet 60%.

Przygotowała Teresa Martyka