Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 16.11.2011

Wcześnie rzucisz, dłużej pożyjesz

Chorowali na nią Walt Disney, Humphrey Bogart czy Louis Armstrong. W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpią 4 miliony osób.
Wcześnie rzucisz, dłużej pożyjeszGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Instrukcja obsługi człowieka", 16 listopada 2011
Czytaj także

Ta choroba nie boli, rozwija się długo i zagraża przede wszystkim palaczom. - Często zaczyna się już w dzieciństwie, a nawet w życiu płodowym, prowadzi do zmian w płucach, które ujawniają się około 40 r. ż pod postacią zadyszki - wyjaśnia pulmonolog prof. Dorota Górecka.

Pamiętajmy, że płuca rozwijają się i rosną do około 7 roku życia. Palenie papierosów przez kobiety ciężarne oraz negatywny wpływ środowiska w dzieciństwie mogą wywołać POChP. Pierwsze objawy to poranny kaszel i zadyszka w sytuacjach, które wcześniej nie męczyły. Lekarze zalecają zgłoszenie się na badanie spirometryczne.

- Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Jeżeli jesteśmy w stanie przestać palić przed ukończeniem 30 roku życia, możemy zachować prawidłowe i zdrowe płuca - podkreśliła i dodała, że w przypadku nałożenia się czynników genetycznych i czynnego palenia, choroba może przyjąć ciężką postać, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zgonu.

Więcej w audycji "Instrukcja obsługi człowieka, 16 listopada 2011". Zapraszamy do jej wysłuchania!

"Instrukcji" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(asz)

tagi: POLSKA