Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 15.03.2011

Reaktory i tak okazały się wytrzymałe

Reaktory, które zostały uszkodzone w Japonii, mają po ok. 40 lat i należą do tzw. II generacji.
Elektrownia atomowa FukushimaElektrownia atomowa Fukushima(fot. PAP/EPA/TEPCO)

- Reaktory wykazały nieprawdopodobną odporność techniczną i pokazały, że energetyka jądrowa nawet w tak skrajnych przypadkach jeszcze nie stanowi istotnego zagrożenia – mówił prof. Roman Domański, z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

Profesor zaznaczył, że awarie reaktorów nie wynikały bezpośrednio z trzęsienia ziemi, tylko z faktu, że fala tsunami spowodowała zalanie określonych urządzeń. Elektrownie były co prawda zabezpieczone na fale tsunami, ale tylko te do 6 metrów.

– Reaktory III generacji prawdopodobnie ostałyby się nawet przy tak skrajnych warunkach klęski żywiołowej – podkreślił gość Jerzego Sosnowskiego.

Mniej optymistyczne wieści w kontekście ewentualnej budowy w Polsce elektrowni jądrowej miał dla Słuchaczy Trójki prof. Marek Lewandowski, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Przypomniał on, że w naszym kraju także zdarzają się trzęsienia ziemi. – Sejsmicznie wygląda na to, że Polska jest obszarem bezpiecznym, aczkolwiek żadnej gwarancji dać nie mogę – powiedział.

Zaznaczył jednak, że prawdopodobieństwo, że będzie to duże trzęsienie, rzędu 6 w skali Richtera, jest znikome. Co ciekawe, również tsunami może nawiedzić nasz kraj. W 1755 roku fala wywołana trzęsieniem ziemi, które zniszczyło Lizbonę, wdarła się do Bałtyku.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.

(pg)