Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 04.07.2021

Zełenski: "Manewry Sea Breeze pokazują, że nie jesteśmy sami w obliczu agresji Rosji"

Trwające na południu kraju i na Morzu Czarnym manewry Sea Breeze, to kolejna próba dla ukraińskiej floty "pod względem jej zgodności z najlepszymi flotami świata i sprawdzian jakości jej działań" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w Odessie.

Odbywające się na Morzu Czarnym międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2021 demonstrują, że Ukraina nie jest sama w obliczu rosyjskiej agresji - oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W tym roku manewry te są największe z dotychczasowych.

Trwające na południu kraju i na Morzu Czarnym manewry Sea Breeze, to kolejna próba dla ukraińskiej floty "pod względem jej zgodności z najlepszymi flotami świata i sprawdzian jakości jej działań" - powiedział Zełenski w Odessie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji dnia Marynarki Wojennej Ukrainy. 

Ocenił, że ćwiczenia "demonstrują jedność w przeciwstawianiu się militarnym zagrożeniom, nasilającym się w regionie Morza Czarnego w związku z jego militaryzacją i agresywnymi działaniami Rosji" - napisało biuro prezydenta.

"To pokazuje wszystkim, że nie dopuścimy do ograniczenia wolności żeglugi na Morzu Czarnym i uzurpacji suwerennego prawa Ukrainy jako morskiego, przybrzeżnego państwa" - powiedział Zełenski.

Prezydent był też tego dnia na pokładzie amerykańskiego niszczyciela USS Ross, który uczestniczy w manewrach Sea Breeze 2021. Wyraził przekonanie, że ćwiczenia te są sygnałem tego, że Ukraina nie jest sama w obliczu rosyjskiej agresji. 

Kristina Kvien, szefowa ambasady USA w Kijowie, zaznaczyła z kolei, że Sea Breeze to przejaw współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego Ukrainy, USA i innych krajów sojuszniczych - przekazało biuro ukraińskiego prezydenta.

Manewry Sea Breeze 2021 rozpoczęły się 28 czerwca w Odessie. W manewrach uczestniczy ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 krajów, wśród uczestników jest też Polska.

Organizowane przez Ukrainę i USA manewry potrwają do 10 lipca. Ćwiczenia Sea Breeze przeprowadzane są od 1997 roku.

PAP/ks