Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Halina Ostas 13.02.2023

Premier Morawiecki: jestem przekonany, że ze Szwecją i Finlandią w składzie NATO będzie silniejsze

- Jestem przekonany, że ze Szwecją i Finlandią jako członkami NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu Ulfem Kristerssonem.

Premier Morawiecki składa wizytę w Sztokholmie. Na konferencji po spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu powiedział, że "byli tacy optymiści, którzy chcieliby widzieć NATO jako klub dyskusyjny, ale sądzimy, że NATO musi powrócić do roli siły, która broni porządku światowego i która broni pokoju".

- Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami NATO będzie silniejsze, a oba te kraje [...] będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO [...] Potrzebujemy nowych, silnych sojuszników - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że Szwecja to "kraj, bez którego nowa architektura bezpieczeństwa szybko się zawali". - Polska jest gotowa objąć rolę lidera na wschodniej flance, ale potrzebujemy silnych sojuszników na południu i północy. To z jednej strony wzmocnienie naszego potencjału, a także silny przekaz do Rosji: "nie uda wam się rozbić Europy na kawałki". Dlatego Polska opowiada się za przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, najlepiej równocześnie - oświadczył Morawiecki.


"Ukraina cały czas się broni"

- Rosja opowiedziała się za przeszłością, Europa musi opowiedzieć się za przyszłością - dodał.

Premier ocenił, że w obecnym trudnym czasie Europa - a przynajmniej część państw członkowskich UE - staje na wysokości zadania. - Rosja chciała rzucić Ukrainę na kolana w zaledwie kilka dni i od tego czasu, prawie od roku, Ukraina cały czas się broni - powiedział.

Według niego, choć Rosja chciała złamać jedność europejską, to Europa jest dziś bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek wcześniej. Zaznaczył, że w chwili geopolitycznego przełomu "nikt nie może stać obok i trzeba wybrać: albo wolność, albo tyrania; albo demokracja, albo imperializm, albo cywilizacja, albo barbarzyństwo".

Premier stwierdził, że dotąd Szwecja "trzymała się z reguły z dala od zgiełku", dlatego należy docenić jej obecną postawę. Podkreślił, że wojna w Ukrainie nie jest przejściowym problemem, tylko zwiastunem nowej ery zagrożeń.

IAR/PAP/ho