Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Halina Ostas 15.07.2023

Szef BBN: regionalne plany obronne NATO są największym osiągnięciem szczytu w Wilnie

- Plany regionalne, szczegółowo rozpisujące zadania konkretnych jednostek wojskowych to największe osiągnięcie szczytu NATO w Wilnie - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.

- Plany regionalne to największy urobek z tego szczytu - powiedział szef BBN Jacek Siewiera w Polsat News. I zaznaczył, że plany o tym poziomie szczegółowości, pojawiają się po raz pierwszy od zimnej wojny, po latach przygotowywania "skalowalnej odpowiedzi czy planów ewentualnościowych".

Jednocześnie podkreślił, że "planowanie regionalne zakłada szybkie przemieszczenia", co ostatnio ćwiczą sojusznicze wojska, przerzucając siły wielkości brygad wraz z zapleczem logistycznym i jednostkami dowodzenia i wsparcia.

- Doświadczenia pokazują, że oprócz pewnych jednostek, np. wysuniętego dowództwa V Korpusu, warto mieć jednostki, które mogą zostać dynamicznie przemieszczone w zależności od potrzeb - powiedział Jacek Siewiera, odnosząc się do kwestii proporcji między sojuszniczymi siłami stacjonującymi na wschodniej flance, a tymi, które w razie potrzeby mają zostać szybko przerzucone.

Dodał, że w pewnych okolicznościach mogą być potrzebne jednostki minowania narzutowego, "które są fundamentem obrony prowadzonej zgodnie z zasadą: bronimy każdego centymetra", a w innych o brygadę pancerną, zdolną przełamywać obronę przeciwnika.

Nawiązując do dyskusji o udziale w programie współdzielenia natowskiej broni jądrowej, podkreślił że ma ona obecnie "charakter publicystyczny".

Zwrócił też uwagę, że nie chodzi o rozmieszczenie w Polsce tej broni, lecz o przygotowanie sojuszniczych sił powietrznych w tym polskich, do planowania tego rodzaju misji i udziału w nich, np. z wykorzystaniem samolotów F-35, które kupiła także Polska i których dostawy mają się rozpocząć w najbliższych latach.

PAP/IAR/ho