Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Semaan 09.07.2023

Szef parlamentu Ukrainy przyjedzie do Polski na obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że na rocznicę Rzezi Wołyńskiej przyjedzie do Warszawy przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk
Posłuchaj
  • Marszałek Sejmu E. Witek: szef parlamentu Ukrainy przyjedzie do Polski na obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej [posłuchaj]
Czytaj także

Jak przekazała, ukraiński polityk przyleci z nią do Polski po dwudniowej wizycie marszałek Sejmu w Rydze.
Dziś Elzbieta Witek udała się do stolicy Łotwy na spotkanie przewodniczących parlamentów Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że obecność szefa parlamentu Ukrainy na obchodach rocznicy wydarzeń na Wołyniu jest historyczna.

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku, to „dobry zaczyn” na rzecz godnego upamiętnienia niewinnych ofiar – powiedział dr Leon Popek, badacz Rzezi Wołyńskiej i potomek ofiar zbrodni. „Teraz czas na konkrety” – wskazał. 

„To jest niezwykle ważny gest, bo pokazuje, że jest pewien przełom w relacjach polsko-ukraińskich. Do 11 lipca mamy jeszcze dwa dni. Zobaczymy, co się wydarzy. To jest dobry zaczyn, teraz czas na konkretne działania” – oświadczył.

Dr Popek zwrócił uwagę, że na mszy w intencji ofiar ludobójstwa, prócz prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, obecni byli przedstawiciele trzech episkopatów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego.

„Słyszymy jeden głos i to jest pozytywne, że (ten głos mówi o tym, że) trzeba godnie pochować tych, którzy leżą w dołach śmierci. Mówią o tym duchowni, mówią prezydenci i inni przedstawiciele władz” – podkreślił naukowiec w rozmowie z PAP.

W związku z 80. rocznicą Rzezi Wołyńskiej prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę wizytę na Ukrainie. Razem z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, koncelebrowanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po modlitwie przywódcy złożyli znicze przed ołtarzem.

„Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi” – napisała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.  

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. "Krwawa niedziela" jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań zginęło ok. 100 tys. Polaków.


Sprawcami ludobójstwa - Rzezi Wołyńskiej byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, będąca często sąsiadami Polaków i związana z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania "antypolską akcją", zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.

IAR/PAP/ks