Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 04.09.2023

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.

"32 drony Shahed zaatakowały obwody odeski i dniepropietrowski" - podano w komunikacie Sił Powietrznych Ukrainy rano w poniedziałek. Atak, w którym zastosowano amunicję krążącą Shahed 136/131, został przeprowadzony z terytorium okupowanego Krymu i z Rosji.

Wcześniej władze obwodu odeskiego powiadomiły o zestrzeleniu nad regionem 17 dronów. Doszło jednak do trafień i uszkodzeń infrastruktury cywilnej.

Sześć dronów zestrzelono nad obwodem dniepropietrowskim - podał rano w poniedziałek Serhij Łysak, szef władz obwodu. Tam również doszło do uszkodzeń obiektu infrastruktury. Ofiar w ludziach nie ma.

Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, przekazał na Telegramie informację o zestrzeleniu w nocy nad regionem drona zwiadowczego.

Atak na port eksportujący zboże

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem.

Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Putin i Erdogan podczas rozmów mają skupić się na umowie o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Ankara stara się skłonić Moskwę do jej ponownego zawarcia - podała agencja Reutera.

Po wycofaniu się w lipcu z porozumienia, Rosja rozpoczęła częste ataki na Izmaił, który jest obecnie jednym z głównych punktów na ukraińskim szlaku eksportu zboża.Lokalne media informowały o odgłosach wybuchów dochodzących z portu.

Tymczasowy korytarz zbożowy

Pod koniec ubiegłego tygodnia Wołodymyr Zełenski poinformował, że "dwa kolejne statki pomyślnie przeszły przez tymczasowy korytarz zbożowy". Podziękował także pracownikom portów.

Zobacz także na wPolityce.pl: Kolejne spotkanie z KE ws. embarga na zboże z Ukrainy. Polska omówiła dane dotyczące żniw i cen. "Sytuacja jest gorsza, niż w kwietniu"

- Ukraina przywraca prawdziwą swobodę żeglugi na Morzu Czarnym. Wolność wymaga determinacji - powiedział Zełenski i podziękował pracownikom portów i wszystkim, którzy dbają o bezpieczne funkcjonowanie korytarza.

- Wzywamy sojuszników, aby wspierali nasze wysiłki poprzez zapewnienie większej liczby systemów obrony powietrznej. Razem jesteśmy w stanie chronić swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i poza nim - dodał prezydent.


PAP/dad