Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 02.11.2023

20 Polaków czeka na ewakuację ze Strefy Gazy. Wiceszef MSZ: podejmujemy wszelkie możliwe działania

Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby około 20 polskich obywateli mogło bezpiecznie opuścić obszar działań wojennych w Strefie Gazy – zapewnił w czwartek w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Wiceszef MSZ poinformował, że w Strefie Gazy wciąż przebywają polscy obywatele, a w sprawie ich ewakuacji prowadzone są rozmowy z Egiptem, Stanami Zjednoczonymi i Katarem. - Według naszej wiedzy w Strefie Gazy przybywa obecnie około 20 polskich obywateli. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, żeby nasi obywatele mogli bezpiecznie opuścić obszar działań wojennych - powiedział Mularczyk.

- Minister (SZ) Zbigniew Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Egiptu, aby nalegać na dalsze wsparcie i otwarcie ścieżki dla obywateli polskich, ale też innych obywateli z innych krajów, i umożliwienie im ewakuacji - poinformował wiceszef MSZ.

Podkreślił, że MSZ prowadzi rozmowy ze wszystkimi możliwymi partnerami w tym zakresie. - Kluczowy jest Egipt, ale także Stany Zjednoczone i Katar - dodał.

Wojna w Strefie Gazy

Armia izraelska w oświadczeniu cytowanym przez portal Times of Israel podała, że jej oddziały prowadziły w nocy "długotrwałe walki" przy wsparciu artylerii i czołgów. "W rezultacie walk zabito kilkudziesięciu terrorystów" - głosi komunikat. Armia nadal ostrzeliwała obiekty Hamasu w Strefie Gazy, w tym magazyny i wytwórnie broni, pozycje wyrzutni pocisków i dronów.

CNN opierając się na nagraniach opublikowanych przez armię izraelską i na kadrach z mediów społecznościowych, ocenia, że wojska przesuwają się przez granicę w kilku kierunkach. Natarcie trwa od północno-zachodniej części Strefy Gazy, jak również od kierunku północno-wschodniego, a także w pobliżu miasta Beit Hanun. Z opublikowanej przez CNN mapy wynika, że pierścień okrążenia wokół miasta Gaza jest bliski zamknięcia.


PAP/dad