Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 30.11.2023

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.

- Do Polski najwięcej studentów przyjeżdża z Ukrainy i Białorusi - powiedziała Anna Maziarczyk z Ośrodka Przetwarzania Informacji, jedna ze współautorek raportu. - Dominacja tych dwóch nacji jest cechą charakterystyczną sektora szkolnictwa wyższego w Polsce niezmiennie od wielu lat - tłumaczyła ekspertka. Na kolejnych pozycjach pod względem liczby studentów cudzoziemców znalazły się takie kraje jak: Zimbabwe, Turcja, Indie, Azerbejdżan, Uzbekistan oraz Chiny.

W 2019 roku na polskich uczelniach kształciło się 39 tysięcy studentów z Ukrainy. Od tego czasu liczba studentów z tego kraju i ich udział wśród studiujących cudzoziemców malały. Anna Maziarczyk zaznacza, że po wybuchu wojny na Ukrainie liczba ukraińskich studentów wzrosła. - W ostatnim roku akademickim na polskich uczelniach kształciło się ponad 48 tysięcy studentów pochodzących z Ukrainy i stanowili oni prawie połowę wszystkich studentów z zagranicy. 60 procent z nich to osoby, które rozpoczęły studia na pierwszym roku i zdecydowanie najwięcej z nich studiowało w województwie mazowieckim - mówi Anna Maziarczyk.

Cudzoziemcy najchętniej wybierali do studiowania w Polsce zarządzanie, informatykę, kierunki ekonomiczne, logistykę oraz kierunki lekarskie i psychologię.

IAR/dad