Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.10.2023

"W unijnej polityce powraca umiarkowanie". Brytyjskie media o polskich wyborach

W komentarzach brytyjskich mediów po polskich wyborach dominuje zadowolenie z wyniku. Ale analizy przestrzegają, że przyszły rząd będzie się zmagał z poważnymi wyzwaniami.

Według Financial Times "ścieżka do liberalnej demokracji otwiera sie na nowo". Dziennik finansowy jest zdania, że już dobre wyniki gospodarcze Polski mogą się jeszcze poprawić i ocenia, że wzrosnąć mogłaby też rola Warszawy w Unii.

Zadowolenie wyraża centroprawicowy Times, oceniając w komentarzu redakcyjnym, że "w unijnej polityce powraca umiarkowanie". Dziennik podkreśla solidarnościowy rodowód lidera KO, Donalda Tuska, który - jak to ujmuje Times - "przeciwstawił się wyzwaniu ze strony populistycznej i ksenofobicznej prawicy". Lewicowy Guardian pisze w komentarzu redakcyjnym o "dobrych wiadomościach dla zwolenników polityki progresywnej". Krytykuje obecny rząd m.in za retorykę ws. migrantów i osób LGBT.


Posłuchaj
00:53 12613659_1.mp3 W komentarzach brytyjskich mediów po polskich wyborach dominuje zadowolenie z wyniku. Ale analizy przestrzegają, że ewentualny przyszły rząd będzie się zmagał z poważnymi wyzwaniami. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

W tekście na stronie konserwatywnego Daily Telegraph publicysta Tom Harris ocenia z kolei, że jeśli Donald Tusk - były szef Rady Europejskiej - zostanie premierem, to w Zjednoczonym Królestwie "otworzy to brexitowe rany", ale przypomni też Brytyjczykom o wadach Unii Europejskiej, których Donald Tusk jest - według autora - ucieleśnieniem.

Brytyjskie media piszą też o wyzwaniach."Dla pana Tuska nic nie będzie łatwe" - ostrzega Times. Podobnie jak Financial Times wskazuje, że dzisiejsza opozycja jest bardzo różnorodna. Media podkreślają również rolę prezydenta Dudy. Guardian i Financial Times dodają, że wyzwanie dla ewentualnej nowej administracji to także zasypanie podziałów i stworzenie oferty dla wyborców PIS, który cieszy sie dużym poparciem. FT ocenia, że część tych ludzi wspomina rządy KO jako "pełne samozadowolenia i wyniosłości".

Brytyjskie media podkreślają też wysoką frekwencję w polskich wyborach.


IAR/dad