Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Semaan 07.11.2023

Japonia: wydarzenia promujące działalność franciszkanina Zenona Żebrowskiego

W Ambasadzie RP w Tokio przypomniano działalność charytatywną polskiego franciszkanina brata Zenona Żebrowskiego.

Przybył on do Japonii z o. Maksymilianem Marią Kolbem w 1930 roku. Prelekcja autora książki o działalności polskiego misjonarza jest początkiem planowanych na przyszły rok obchodów rocznicy śmierci br. Zenona.

„Planujemy kolejne wydarzenia związane z popularyzacją wiedzy na temat brata Zenona Żebrowskiego w Japonii w przyszłym roku, szczególnie 24 kwietnia planujemy duże wydarzenie w ambasadzie polskiej. To jest dzień, kiedy brat Zenon Żebrowski przybył ze św. Maksymilianem Maria Kolbem do Japonii, ale też w dniu tym w 1982 roku zmarł. Będziemy przypominać Japończykom o tym, jak wspaniałego Polaka mieliśmy tu na ziemi japońskiej ”-powiedział Polskiemu Radiu Ambasador RP w Tokio Paweł Milewski

Prelekcję o działalności brata Zenona Żebrowskiego w Japonii, znanego tam jako brata Zeno, poprowadził w ambasadzie RP w Tokio japoński dziennikarz, Jin Ishitobi, autor książki „Zeno, posłaniec wiatru”. Książka mówi o losach sierot, wychowanków m. in. sierocińca założonego po wojnie przez polskich franciszkanów z misji o. Maksymiliana Marii Kolbego w Nagasaki. Brat Zeno niósł pomoc w sierocińcu oraz wielu innych miejscach w Japonii. W Hiroszimie założył działający do dziś ośrodek opieki społecznej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. W Tokio pomagał głównie dzieciom ulicy i społeczności żyjącej w slumsach zwanych „Miastem Mrówek”. Zyskał tym uznanie Japończyków. Jen Ishitobi przypomniał, że w tamtych czasach sieroty wojenne, podejrzewane o działalność przestępczą, bywały zamykane przez władze w obozach odosobnienia albo pozostawione samym sobie w wysokich górach. Brat Zeno przywracał im godność ludzką i ratował od śmierci. 

Jego działalność była podziękowaniem za pomoc udzieloną przez Japoński Czerwony Krzyż polskim sierotom z Syberii w latach 20. XX wieku. Prelekcja o bracie Zenonie odbyła się niedługo po mającej miejsce w zeszłym miesiącu uroczystości związanej z 100-tną rocznicą powrotu sierot syberyjskich z Japonii do Polski. Rocznica została uczczona m.in. symbolicznym zasadzeniem biało czerwonych jabłonek w miejscu przebywania sierot w domu opieki Fukudenkai w Tokio oraz na terenie ambasady RP w Japonii.

IAR/ks