Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.04.2021

Uniwersytet Śląski jednym z liderów europejskiej sieci Transform4Europe

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest największą uczelnią w regionie. Trzy lata temu uroczyście obchodzono 50-lecie tej szkoły wyższej, którą w ciągu minionego okresu opuściło ponad 250 tysięcy absolwentów. Zdecydowana większość została na Śląsku i stanowi elitę intelektualną i kulturową regionu.
Posłuchaj
  • O Uniwersytecie Śląskim i czekających go zadaniach, Marii Wieczorkiewicz opowiedział profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej, pełniący także funkcję przewodniczącego Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej [posłuchaj]
Czytaj także

Można nawet powiedzieć, że” Śląsk Uniwersytetem stoi” - podkreśla, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego.

Ambicje i plany kadry akademickiej, jak również studentów nie ograniczają się jednak tylko do działań podejmowanych w obrębie regionu, czy kraju. Chęć bycia uniwersytetem globalnym spowodowała, że uczelnia od dawna szukała najlepszych sposobów zaznaczenia swojej obecności w świecie, zarówno jeśli chodzi o prowadzenie badań naukowych, jak i wymianę kadry akademickiej i studenckiej.

Dlatego też naturalną wydaje się inicjatywa wpisana w strategię rozwojową Uniwersytetu Śląskiego, stworzenia prestiżowego uniwersytetu europejskiego. Katowicka uczelnia będzie ją rozwijała wraz z sześcioma zagranicznymi szkołami wyższymi, w ramach sojuszu Transform4Europe. Liderem sieci jest Uniwersytet Kraju Saary w Niemczech, ale również przystąpiły do niej: Uniwersytet  w Alicante we Włoszech, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy, Uniwersytet w Trieście oraz Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.   

Uczelnie łączą się, aby razem prowadzić badania naukowe na najwyższym poziomie oraz kształcić młodych ludzi na międzynarodowych kierunkach studiów. Tworzą również wspólny, wielojęzyczny i wielonarodowy kampus.

Mając dostęp do wiedzy, możliwość prowadzenia badań naukowych, uczestniczenia w zajęciach lub kształcenia kolejnych pokoleń, można wpływać na przyszłość regionu, kraju, Europy, a także świata.

Integracja sprzyja w pełniejszym rozumieniu, a co za tym idzie rozwiązywaniu problemów, które niesie współczesność, jak chociażby: zmiany klimatyczne, cyfryzacja, przeobrażenia społeczne, ruchy migracyjne czy starzenie się społeczeństw, nie mówiąc o wyzwaniach związanych z pandemią. Usytuowanie  Uniwersytetu Śląskiego w tym elitarnym gronie  europejskich uczelni, stwarza mu nowe możliwości i szanse na własny rozwój, ale także kształtowanie oblicza europejskiego szkolnictwa wyższego w przyszłości.

O Uniwersytecie Śląskim i czekających go zadaniach, Marii Wieczorkiewicz opowiedział profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej, pełniący także funkcję przewodniczącego Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.