Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 22.01.2022

Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza Benedykta Dybowskiego

Na Syberii rozpoczęła się promocja twórczości polskiego badacza Bajkału Benedykta Dybowskiego. Badaniami Polaka zafascynował się profesor z Irkucka Arkadij Kalichman. 
Posłuchaj
  • Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza B. Dybowskiego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Rosyjski naukowiec sam zajmuje się projektowaniem ekologicznych tras turystycznych wokół Bajkału. To on przetłumaczył na język rosyjski dzienniki Benedykta Dybowskiego, które w oryginale noszą wspólny tytuł "O Syberii i Kamczatce". Dzieło dziewiętnastowiecznego zesłańca i podróżnika zostało wydane w języku rosyjskim dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Irkucku.

Patron przedsięwzięcia Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że rejon bajkalski jest mocno związany z historią polskich zesłańców. - Irkuck nazywany jest stolicą polskich zesłań. Co piąty mieszkaniec tej ziemi ma polskie korzenie, a w XIX wieku język polski był drugim po rosyjskim najczęściej używanym - podkreśla polski dyplomata.

Benedykt Dybowski urodził się w 1833r. w Amsterdamie. Zamarł w 1930r. we Lwowie. Przez wiele lat współpracował z najznakomitszymi uniwersytetami w Europie. Za działalność niepodległościową i współorganizację Powstania Styczniowego dwukrotnie był aresztowany przez władze carskie, a w 1865r. zesłano go na Syberię. Tam prowadził badania bajkalskiej fauny i flory. Później wyruszył na Kamczatkę, Czukotkę i do Kraju Nadmorskiego. Jego dorobek naukowy uznawany jest za podstawę wiedzy o przyrodzie Syberii.


IAR/dad