Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Halina Ostas 01.07.2023

W Zakopanem wystawa prezentująca przedwojenne zakopiańskie rzemiosło artystyczne

Wystawę zatytułowaną „Made in Zakopane” poświęconą zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu, czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbie oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od drugiej połowy XIX w. do roku 1939, można od soboty oglądać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

„Przyjeżdżający jeszcze w XIX wieków pod Tatry turyści, zachwycali się nie tylko górską przyrodą, tutejszą architekturą, obyczajowością, ale także przedmiotami codziennego użytku, które znajdowali w góralskich chałupach. Podziw dla rodzimych talentów, idący w parze ze pozytywistycznymi ideami oraz chęć pomocy ubogiej góralskiej ludności, dały początek szeregowi inicjatyw i otwarcie im możliwości dodatkowego zarobkowania. W działaniach tych postawiono właśnie na rozwój rozmaitego rzemiosła artystycznego” – wyjaśniła kurator wystawy Helena Pitoń.

Wraz z powstaniem w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku dwóch szkół zawodowych - Szkoły Przemysłu Drzewnego i Szkoły Koronkarskiej, zapoczątkowano zakopiańskie rzemiosło artystyczne, a absolwenci tych szkół tworzyli niezwykłe dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku.

„Na rozwój sztuki użytkowej w Zakopanem mieli wpływ również artyści, których przyciągały zarówno góry, jak też względna swoboda wymiany myśli i poglądów, która tutaj jakoś mniej rzucała się w oczy zaborcom. W swoich projektach niejednokrotnie łączyli idee sztuki i użyteczności w przedmiotach codziennego użytku” - opowiadała Helena Pitoń.

Z czasem pod Tatrami powstały stowarzyszenia jak np. „Sztuka Podhalańska” oraz warsztaty twórcze „Kilim” czy „Tarkos”, w których zajmowano się np. wytwarzaniem dekoracyjnych tkanin, a wyroby te znajdowały odbiorców w całym kraju. Artyści miejscowi i przyjezdni w swoich pracowniach chętnie łączyli sztukę z rzemiosłem, wprowadzając także techniki, które nie były na Podhalu tradycyjne jak np. ceramikę.

„Chcemy przypomnieć, że Zakopane – obecnie kojarzone z tandetą krupówkowych pamiątek – było na przełomie wieków prężnym ośrodkiem różnego rodzaju rzemiosł, cechujących się wysoką jakością wykonania. Wyroby zakopiańskich pracowni projektowane były niejednokrotnie przez profesjonalnych artystów i odznaczały się wysokim poziomem artystycznym” – wyjaśniła kurator wystawy.

Na wystawie znalazły się obiekty nie tylko z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, ale i pochodzące z muzeów w Warszawie, Poznaniu, Krakowa, Łodzi, Płocka, Kielc i Sulejówka oraz pochodzące ze zbiorów prywatnych. Wystawę „Made in Zakopane” w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10 będzie można podziwiać do 1 października.


PAP/ho