Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.07.2023

Wystawa "ArtArmor" w Instytucie Polskim w Berlinie. Eksponaty z kamizelek, które ratowały ukraińskich żołnierzy

W Instytucie Polskim w Berlinie odbył się we wtorek wernisaż wystawy "ArtArmor" prezentującej eksponaty wykonane ze zużytych kamizelek kuloodpornych, które uratowały życie ukraińskim żołnierzom. - Wystawa jest niezwykle wzruszająca i bardzo profesjonalna - podkreślił ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.

- Trzeba powiedzieć, że ten sposób wyrażania emocji rzeczywiście przemawia do ludzi - podkreślił dyplomata. - Ogromnie się cieszę, że dzisiaj tak dużo ludzi przyszło na otwarcie tej wystawy, chociaż czas zdecydowanie nie jest sprzyjający wydarzeniom kulturalnym. A jednak widać, że tematyka ludzi porusza - dodał.

Zdaniem ambasadora Dariusza Pawłosia "fakt, że tak wartościowa artystycznie wystawa jest prezentowana w Instytucie Polskim w centrum Berlina też o czymś świadczy. Polska wspiera ukraińską kulturę, nie tylko w Berlinie, ale przede wszystkim na Ukrainie".

Dyplomata przypomniał, że Polska pierwsza wspierała Ukrainę w ratowaniu zagrożonych wojną zabytków. Oświadczył też, że rosyjski dyktator Władimir Putin chce prowadzić wojnę totalną, chce anihilacji Ukrainy, a przez to i kultury ukraińskiej, dziedzictwa kulturowego. - Polska niezwykle mocno od samego początku angażuje się po stronie Ukrainy. I dowodzimy tego również na niemieckiej ziemi - powiedział Dariusz Pawłoś podczas wtorkowego wernisażu.



Znani ukraińscy artyści przekształcili zużyte kamizelki kuloodporne w 12 unikatowych dzieł sztuki o wyjątkowej historii. Wtorkowy wernisaż wystawy "ArtArmor" przyciągnął do Instytutu Polskiego bardzo wiele osób chcących zobaczyć te niezwykłe dzieła. Jak zwróciła uwagę otwierająca wernisaż szefowa Instytutu Marzena Kępowicz, kamizelki po raz drugi uratują życie, ponieważ środki z ich sprzedaży - już jako dzieł sztuki - zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego wyposażenia ochronnego dla walczących ukraińskich żołnierzy.

Obecny we wtorek w Instytucie Polskim ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew podkreślił w swoim wystąpieniu, że wie doskonale, "iż nasi polscy przyjaciele robią wszystko co możliwe, aby nas Ukraińców wesprzeć". Zwrócił uwagę, że "ta wystawa dotyczy tego, co najważniejsze: ludzkiego życia i ratowania ludzkiego życia", a dziś "kamizelka ochronna dla Europy, dla Europejczyków nazywa się Ukraina".



Ambasador Pawłoś w swoim wystąpieniu zapewnił, że ambasada RP i Instytut Polski będą nadal udzielać wsparcia ukraińskim inicjatywom. - Możemy przetrwać ten straszny czas i wygrać tę wojnę tylko solidarnie stojąc ramię w ramię - powiedział.

Przewodniczący Fundacji Charytatywnej "Ukraine for Heroes" Jewhen Sawczuk zaapelował do europejskich twórców o dołączenie do projektu, tak jak zrobiło to już kilku artystów z różnych krajów Europy.

Partnerami projektu prezentowanego w Instytucie Polskim w Berlinie są: Fundacja Charytatywna "Ukraine for Heroes", GB Event by Kvartal 95, Narodowe Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej, agencja kreatywna McCann (Kijów), Instytut Polski w Berlinie, ambasada Ukrainy w Berlinie, ambasada RP w Berlinie.



Wystawę można zwiedzać do 20 sierpnia od wtorku do piątku w godz. 13-18 w Galerii Instytutu Polskiego przy Burgstrasse 27, Berlin-Mitte.

PAP/IAR/dad