Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 11.10.2023

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.
Posłuchaj
  • Minister Gliński podpisał umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Czytaj także

Biblioteka Polska to jedna z najbogatszych pod względem zbiorów instytucji emigracyjnych we Francji. Do tej pory placówka utrzymywała się głównie dzięki wsparciu różnych fundacji i darczyńców. Dzięki podpisanej umowie instytucja będzie otrzymywała przez 50 lat wsparcie finansowe z resortu kultury.

Minister Piotr Gliński podkreślił na antenie Polskiego Radia, że Biblioteka Polska jest miejscem wyjątkowym, jeśli chodzi o naszą kulturę i tożsamość. "To jest cała emigracja XIX-wieczna, to jest Chopin, to jest Curie-Skłodowska, to jest Mickiewicz. Tam jest na przykład biurko, przy którym Mickiewicz napisał Pana Tadeusza" - mówił minister.

Piotr Gliński dodał, że umowa jest też odpowiedzią na prośby środowiska skupionego wokół Biblioteki Polskiej, które od lat wnioskowało o wsparcie, i to nie w sposób zadaniowy. "Nie poprzez granty, bo to robimy, myśmy nawet zwiększyli tę pomoc oczywiście w ostatnim czasie, ale po prostu systemowo - płacić czynsz, płacić pensje" - podkreślił minister i dodał, że po dwukrotnej nowelizacji przepisów udało się to zrobić i teraz instytucja będzie prowadzona przez środowisko związane z Biblioteką we współpracy z MKiDN i Polską Akademią Umiejętności.

Po oficjalnym powołaniu Instytutu Biblioteka Polska instytucja ta będzie mogła założyć stowarzyszenie działające na mocy prawa francuskiego, które będzie prowadziło polską placówkę kulturalną w Paryżu. Dyrektor Biblioteki Polskiej i prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego Kazimierz Piotr Zaleski powiedział Polskiemu Radiu, że utworzenie instytutu to początek nowego etapu dla tej placówki.

Zmiany szykują się też w kierownictwie Biblioteki Polskiej. Dyrektorem nowoutworzonego instytutu został prof. Maciej Forycki.

Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 roku z inicjatywy działaczy Wielkiej Emigracji, Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Sienkiewicza. Miała za zadanie zbierać ocalałe od grabieży i zniszczeń książki, archiwa i pamiątki narodowe. Stała się ośrodkiem dokumentacyjnym otwartym do dyspozycji Polaków i cudzoziemców, pielęgnującym pamięć o Wielkiej Emigracji i szerzącym wiedzę o polskiej historii i kulturze. W 2013 roku UNESCO wpisało Bibliotekę, Towarzystwo Historyczno-Literackie i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu do rejestru Pamięci Świata.

IAR/ep