Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.01.2024

Wincenty Witos uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej

Wincenty Witos został uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. Wnioskodawcą emisji "150. rocznica urodzin Wincentego Witosa" było Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Część ilustracyjna karty zawiera portret Wincentego Witosa w tradycyjnym stroju chłopskim z polską flagą umieszczoną na lewej klapie, blisko serca. W znaku opłaty pocztowej umieszczono reprodukcję obrazu domu rodzinnego Witosa, udostępnionego przez Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik zawierający czterolistną koniczynę towarzyszącą polskiemu ruchowi ludowemu od 1931 roku. Jest to jeden z najstarszych symboli politycznych polskich partii politycznych. Kompozycja została stworzona przez Jana Konarzewskiego.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku w podtarnowskiej wsi Wierzchosławice. Jako lider ruchu ludowego pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Likwidacyjnej w 1918 roku, reprezentując polską władzę państwową w Galicji. Trzykrotnie był premierem, w latach: 1920-21, 1923, 1926. Podczas wojny z bolszewikami wydał słynną odezwę do chłopów, nawołując ich do wsparcia obrony kraju. Po zamachu majowym w 1926 roku Wincenty Witos podał się do dymisji, obawiając się zagrożenia dla Polski ze strony sąsiednich państw. Oskarżony o próbę obalenia rządu został aresztowany w 1930 roku, następnie skazany na półtora roku i osadzony w twierdzy brzeskiej, pozbawiony praw obywatelskich oraz odznaczeń, w tym Orderu Orła Białego przyznanego mu za rok 1920. W roku 1933 Wincenty Witos udał się na emigrację, skąd powrócił krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej. W okresie okupacji konsekwentnie odmawiał współpracy zarówno z Niemcami, jak i Sowietami. Zmarł w 1945 roku w Krakowie.

Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

IAR/dad