Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 06.02.2024

Poczta Polska wydała kartę pocztową upamiętniającą Danutę Szaflarską

Do sprzedaży trafił karta pocztowa emisji "Danuta Szaflarska (1915–2017)". "To nie tylko cenny walor filatelistyczny, ale także sentymentalna pamiątka dla miłośników talentu filmowego i teatralnego tej wybitnej artystki" - zaznaczono w komunikacie prasowym.

Projekt karty autorstwa Joanny Fleszar-Haspert prezentuje czarno-biały kadr z filmu "Skarb" z 1948 r., w którym Danuta Szaflarska odegrała główną rolę. Na stronie adresowej znajduje się ujmująca fotografia en face artystki, która jednocześnie stanowi znak opłaty pocztowej. Okolicznościowy datownik zawiera znak graficzny w formie ozdobnej gwiazdy oraz informacje o dacie i miejscu wprowadzenia do obiegu - 06.02.2024, Piwniczna-Zdrój.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach. Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, zadebiutowała na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance w 1939 r. W okresie wojny zaangażowała się w działalność teatru konspiracyjnego. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką, dostarczała listy oraz meldunki do Komendy Głównej Armii Krajowej.

Jej kariera filmowa rozpoczęła się w 1946 r. rolą Haliny Tokarskiej w pierwszym polskim powojennym pełnometrażowym filmie "Zakazane Piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Wystąpiła m.in. w komedii "Skarb", w "Diabłach, diabłach" oraz w "Nic", za co zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Szczególnie doceniono ją za rolę w obrazie "Pora umierać", który zdobył liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach, potwierdzając status artystki jako jednej z najbardziej utalentowanych aktorek polskiego kina.

Danuta Szaflarska odnosiła sukcesy zarówno na scenie, zawodowo związana była m.in. z Teatrem Współczesnym, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, jak i na ekranie, występując w telewizyjnych serialach, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Ostatni raz wystąpiła publicznie w wieku 102 lat. W uznaniu jej wybitnych zasług dla kultury, uhonorowano ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". "Danuta Szaflarska pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata filmowego i teatralnego" - podkreślono w przesłanym komunikacie.


IAR/PAP/dad