Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 16.09.2019

17 września 1939 roku i jego konsekwencje dla przyszłości Polski

17 września mija 80. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W tym dniu przypomnieliśmy to pamiętne wydarzenie, jego konsekwencje dla przyszłości Polski. Gośćmi audycji "Przystanek Historia" byli Tomasz Sudoł oraz Paweł Błażewicz z Insytutu Pamięci Narodowej. 
Posłuchaj
  • 17 września 1939 roku i jego konsekwencje dla przyszłości Polski (Przystanek Historia/Jedynka)
Czytaj także

- Historiografia rosyjska konsekwentnie dąży do tego, żeby pokazywać Związek Sowiecki jako państwo, które ostatecznie doprowadziło do zniszczenia niemieckiego nazizmu. W tej narracji brakuje tego elementu opowieści o 1939 roku - mówił na antenie radiowej jedynki Tomasz Sudoł. 

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu Ribbentrop Mołotow, który został podpisany w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku, przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa, jednocześnie pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. 

- Przypadki, które miały we wrześniu pokazują, że ta eskalacja przemocy była bardzo powszechna i te zbrodnie były też efektem propagandy, która była wtedy narzucona. Ona mówiła o tym, że pochód Armii Czerwonej na Polskę jest elementem propagowania rewolucji i niszczenia burżuazyjnego państwa polskiego. Wobec tego zbrodni doświadczają osoby, które są utożsamiane z polską państwowością - zaznaczył Tomasz Sudoł. 

Paweł Błażewicz z IPN uważa, że okupacja rosyjska kończy się dopiero w 1993 roku. - Tutaj jest bardzo wiele absolutnie nieznanych faktów związanych z okupacją sowiecką w Polsce - dodał. 

Czy polska polityka historyczna "przebije się" do świata zachodniego? 

W audycji była mowa również o:

- książce „Polska pod okupacją 1939-1945”. Ukazały się już trzy tomy tej pracy zbiorowej. Przedstawimy z jednego z nich szkic Anny Czocher, która w oparciu o akta krakowskiego więzienia przy ul. Senackiej przybliża drobną przestępczość pospolitą w Krakowie w latach 1939–1945.

- Konwencie Organizacji Niepodległościowych oraz Obozie Polski Walczącej - konspiracyjne ugrupowania na terenie okupowanej Polski założone w 1942 roku  w kontekście Polskiego Państwa Podziemnego. - prof. Marek Gałęzowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi:  Paweł Lekki

Goście: Tomasz Sudoł, Paweł Błażewicz, prof. Marek Gałęzowski (IPN)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 19.06