Ekstraklasa: Pogoń Szczecin jak Janosik. Legia przezimuje na prowadzeniu?

Za nami dziewiętnasta kolejka piłkarskiej Ekstraklasy. Nowym liderem została Legia Warszawa, która pewnie pokonała Wisłę Płock i wykorzystała potknięcie Pogoni Szczecin. Dotychczasowy lider może starać się natomiast o miano ligowego "Janosika". Zapraszamy na komentarz Filipa Jastrzębskiego.
  • Legia ma 38 punktów i o trzy wyprzedza Pogoń
  • Po dziesięciu kolejnych porażkach wreszcie trzy punkty zdobyli piłkarze Wisły

Kiedy w poważnej europejskiej lidze spotyka się lider z ostatnią drużyną tabeli, nie ma wątpliwości, kto jest faworytem. Tym bardziej, jeśli lider nie przegrał ostatnich pięciu meczów, wygrywając trzy, a zespół zamykający tabelę ma za sobą 10 przegranych ligowych spotkań z rzędu.

"Janosik" rozdał punkty

Ale to Ekstraklasa, dlatego w meczu prowadzącej Pogoni Szczecin z ostatnią Wisłą Kraków wszystko mogło się zdarzyć. I zdarzyło się.

"Biała Gwiazda" wygrała po zwycięskim golu jednego z najbardziej krytykowanych piłkarzy w Ekstraklasie, obrońcy Lukasa Klemenza. Szczęście? Niekoniecznie... Co prawda Wisła była rzadziej przy piłce i stwarzała mniej sytuacji, ale atakowała bardziej zdecydowanie.

A Pogoń? W drugiej połowie chciała odrabiać stratę, nie oddając nawet celnego strzału. "Portowców" śmiało można nazwać "Janosikiem" albo - jak kto woli - "Robin Hoodem" ekstraklasy. Zabierają bogatym - jak Legia, Lechia i Jagiellonia - a oddają biednym - jak Wisła, Raków Częstochowa czy nawet Stal Mielec w Pucharze Polski.

Nowy lider

Słowa "jaka liga - taki lider" możemy powtarzać po każdej kolejce. Ale teraz lider jest w Warszawie, bo Legia od porażki z Pogonią 23-ciego listopada idzie jak burza. Trzy mecze, trzy zwycięstwa, 10 strzelonych goli, jeden stracony. Wiele wskazuje na to, że stołeczny zespół spędzi na szczycie tabeli okres przygotowawczy do rundy wiosennej. Mało prawdopodobne, by na koniec roku przegrał w Lubinie... chociaż... no właśnie, to w końcu Ekstraklasa.

Rzut na taśmę mistrza

W tej lidze możliwe jest również to, że mistrz Polski (świetnie poukładany i dobrze grający) przegrywa trzy mecze z rzędu. Fakt... były to porażki z drużynami z górnej części tabeli, ale i tak całe Gliwice drżały, gdy na stadion Piasta przyjechał skazywany na szybki powrót do 1. ligi Łódzki Klub Sportowy. I czwarta porażka z rzędu wisiała w powietrzu, bo ŁKS prowadził do przerwy. Jednak w drugiej połowie zespół Waldemara Fornalika zrobił wszystko, by odrobić stratę i wygrał rzutem na taśmę, przerywając złą serię.