Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aleksandra Tykarska 22.11.2019

Święto polskiej literatury na Białorusi

Spotkania z uznanymi polskimi pisarzami, młodymi dramaturgami i tłumaczami polskich książek towarzyszą tegorocznemu Miesiącowi Literatury Polskiej na Białorusi. Ósmą odsłonę imprezy zorganizował Instytut Polski w Mińsku przy wsparciu warszawskiego Instytutu Adama Mickiewicza.
Posłuchaj
  • Relacja z pochówku powstańców styczniowych na Rossie, relacja z Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi i przeglądu filmów w Iwano-Frankiwsku (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Czytaj także

Wśród gości Miesiąca Literatury Polskiej w Mińsku był m.in. pisarz Antoni Libera, którego powieść "Madame" ukazała się właśnie w przekładzie na język białoruski. Jak podkreślał dyrektor Instytutu Polskiego Cezary Karpiński, ta i inne inicjatywy "związane są z jubileuszem 25-lecia istnienia instytutu", który przekłada się także na nowe plany wydawnicze. Celem wydarzenia jest nie tylko prezentowanie polskiej literatury na Białorusi, ale i  odkrywanie nowych twórców i młodych artystów, z którymi można nawiązać współpracę polsko-białoruską.


Antoni Libera podczas spotkania autorskiego w ramach Miesiąca Literatury Polskiej w Mińsku na Białorusi. Antoni Libera podczas spotkania autorskiego w ramach Miesiąca Literatury Polskiej w Mińsku na Białorusi.

W audycji słuchaliśmy także relacji z uroczystości pochówku powstańców styczniowych w Wilnie. Na Rossie spoczęły prochy 20 uczestników powstania, w tym dwóch jego przywódców: Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. - Na Litwie trudno doszukać się gestów uznania pamięci i hołdu dla powstańców. Społeczeństwo litewskie musi przyjrzeć się tej historii na nowo, bo przecież tam było sporo Litwinów - mówił historyk prof. Jarosław Wołkonowski.

- To odkrycie sprawia, że inaczej patrzymy na swoją przeszłość. Powstanie styczniowe przez długi czas było zaliczone do tematów trudnych. Dzisiaj lepiej nam zrozumieć ten zryw i historie XIX-wiecznej Litwy, znaleźć właściwe miejsce na ten zryw w pamięci historycznej - mówił z kolei prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Polski, Litwy oraz Białorusi, a także ludzie, którzy oddali hołd bohaterom powstańczego zrywu. Szczątki uczestników i przywódców powstania zostały odnalezione przez archeologów w 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, w Wilnie.

Opowiedzieliśmy także o filmach dokumentalnych Studia Lwów Kuriera Galicyjskiego, których prezentacja odbyła się w ramach przeglądu polskich filmów w Iwano-Frankowsku.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Mariana Kril i Kuba Borysiak

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 18.10

at