Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 07.11.2019

M. Koc: wypominanie przeszłości S. Piotrowiczowi uważam za niewłaściwe

- Jeżeli kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostaną wskazani, wybrani przez Sejm, to prezydent Andrzej Duda nie ma możliwości nie przyjąć od nich ślubowania - przypomniała w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc (PiS). Gościem audycji był także Michał Szczerba (PO).
Posłuchaj
  • 7.11.2019, "Dwie Strony".Goście: senator Maria Koc (PiS) oraz poseł Michał Szczerba (PO).
Czytaj także

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. To na ich miejsca Prawo i Sprawiedliwość wystawia swoich kandydatów.

Gości audycji "Dwie Strony" poróżniła przede wszystkim kandydatura Stanisława Piotrowicza. Rozmówcy przerzucali się argumentami i informacjami dotyczącymi biografii tego kandydata na sędziego TK.

Poseł PO o kandydacie PiS na sędziego TK: będziemy protestować

Senator Maria Koc zarzuciła opozycji hipokryzję, a wypominanie przeszłości Stanisławowi Piotrowiczowi uznała za "niewłaściwe". - Opozycji nie przeszkadzało, żeby przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego wciągnąć na wspólne listy prominentnych działaczy PZPR. Nie przeszkadza wam też przeszłość sędziego, przewodniczącego TK, Andrzeja Rzeplińskiego, a wypominana jest przeszłość St. Piotrowicza. To hipokryzja - grzmiała Maria Koc. - W państwa szeregach też są osoby, które maja przeszłość PZPR-owską - dodała i zakwestionowała istnienie pojęcia  "prokurator stanu wojennego", którego użył uczestniczący w rozmowie Michał Szczerba.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] D. Mazur: w TK są zaległości. Nowi sędziowie będą mieli dużo pracy

- Stanisław Piotrowicz to osoba niegodna funkcji sędziego TK. Jest twarzą wielu projektów, które były przyjmowane bez żadnego trybu, a potem kwestionowane. Będziemy protestować - zapowiedział poseł Michał Szczerba. - Jest różnica między prokuratorem stanu wojennego, a prof. Andrzejem Rzeplińskim, który w grudniu 1981 roku przystąpił do Solidarności, gdy groziły za to represje - przypomniał.

Czytaj także:
Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG
Prof. Jaworski: kandydatki PiS do TK mają kwalifikacje merytoryczne

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Prezesa TK wybiera się na 6 lat - od grudnia 2016 prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/IAR

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: senator Maria Koc (PiS) oraz poseł Michał Szczerba (PO)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 8.09