Aneta Hołówek 21.12.2013

PŚ w skokach: Ziobro zdobył Engelberg. "Oniemiałem z wrażenia"

Jan Ziobro wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. Na drugiem miejscu uplasował się Kamil Stoch. Polacy odnotowali bardzo udany turniej.
Kamil StochKamil StochWikipedia/Tadeusz Mieczyński
  • Piotr Żyła podkreśla, że dobrze się czuje na obiekcie w Engelbergu (IAR)
  • Jan Ziobro po wygranej w konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)
  • Kamil Stoch po konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu cz. 1 (IAR)
  • Kamil Stoch po konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu cz. 2 (IAR)
  • Klemens Murańka po konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)
  • Trener Łukasz Kruczek po konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)
  • Apoloniusz Tajner po konkursie PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)

14:31 - Gregor Schlierenzauer 124,5 metra. Jan Ziobro nie oddaje prowadzenia, czterech Polakó mamy w "10". Całą szóstka wystąpi w drugiej serii.

/

14:31 - upadek Freunda

14:29 - Kamil Stoch trochę słabiej niż się spodziewaliśmy 129 metrów i 7. miejsce

14:23 - Maciej Kot 126 metrów - 16. miejsce i Polak będzie w drugiej serii

14:22 - Piotr Żyła - 130.5 i trzecie miejsce

14:10 - Jan Ziobro ląduje na 134 metrze i wskakuje na 1. miejsce!

14:07 - Dawid Kubacki 125 m i jest 10.

14:05 - Klemens Murańka 130 m i jest w tej chwili na 2. miejscu

13:45 - konkurs rozpoczęty, sędziowie zmienili zdanie, zawodnicy skaczą jednak z 13. belki

13:40 - pierwsza seria za pięć minut, panowie zaczną skakać z belki numer 14.

13:20 - Kamil Stoch  zajął 22. miejsce w kwalifikacjach, Klemens Murańka został sklasyfikowany na 16. miejscu, a Gregor Schlierenzauer na 25. pozycji

13:18 - próba zakończona...

/

12.44 - Piotr Żyła jak zwykle w świetnym humorze tak zapowiada dzisiejszy konkurs: o godzinie 14:00 kolejna odsłona zaciętej walki pomiędzy dwoma odwiecznymi rywalami! W narożniku niebieskim: 22 letni zawodnik z Zakopanego, mierzący 178 cm, ważący 62,5 kg... Maciej "James" Kot!!! A w narożniku czerwonym: 26 letni zawodnik z Wisły, o 2 cm niższy od swojego przeciwnika, ważący 61 kg... Piotr "Wiewór" Żyła!!!

Walka zakontraktowana jest na 2 serie.

/
printscreen/facebook/Piotr Żyła

12:30 - za 15. minut seria próbna. Dla przypomnienia - w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Austriak Gregor Schlierenzauer - 298 pkt. Drugi jest Niemiec Severin Freund - 256, trzeci Japończyk Taku Takeuchi - 255, a czwarty Stoch - 230 pkt.

W piątek na treningu Stoch uzyskał 126,5 m, a w drugiej próbie aż 136 m. W sobotnich kwalifikacjach nie wystartował. Trener Łukasz Kruczek powiedział: "Dyspozycja Kamila jest ustabilizowana. Ma swobodę w locie, a to przekłada się na dobry styl i odległość".
Obiekt w Engelbergu (Anielska Góra) zbudowano w 1910 roku. Podczas pierwszych zawodów kilku zawodników zostało poważnie rannych, a jeden zginął. Z tego powodu przez kilkadziesiąt lat na skoczni nie odbywały się żadne imprezy.
W 1971 roku obiekt przebudowano, jednak w 1985 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska uznała, że znowu nie nadaje się on do użytku. Skocznia ponownie przeszła remont, po którym odbywają się przed świętami Bożego Narodzenia zawody Pucharu Świata.