Aneta Hołówek 31.12.2013

Tour de Ski: Oestberg zwyciężyła, Sylwia Jaśkowiec odpadła w ćwierćfinale sprintu

Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg zwyciężyła w sprincie techniką dowolną na 1,5 km w trzeciej konkurencji Tour de Ski w biegach narciarskich w szwajcarskim Lenzerheide. Najlepsza z Polek Sylwia Jaśkowiec była 23.
Sylwia JaśkowiecSylwia JaśkowiecPAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT

Sylwia Jaśkowiec na podium prologu Tour de Ski >>>
Oestberg uzyskała czas 2.58,00 i wyprzedziła koleżankę z ekipy Astrid Uhrenholdt Jacobsen o 0,14 oraz Niemkę Denise Herrmann o 0,82 s. Dzięki zwycięstwu Oestberg wyszła na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. odbierając żółtą koszulkę rodaczce Marit Bjoergen, której nieobecność w półfinale była sporą niespodzianką.
Sylwia Jaśkowiec uplasowała się na piątym miejscu w pierwszym biegu 1/4 finału. Wygrała późniejsza triumfatorka Oestberg.
Jaśkowiec straciła w biegu ćwierćfinałowym do jego triumfatorki 4.01. Druga była Niemka Hanna Kolb - strata 1.20, a kolejne miejsca zajęły Finka Anne Kylloenen - 1.61 i Czeszka Eva Vrabcova-Nyvltova - 3.51. Jaśkowiec zdołała wyprzedzić tylko Czeszkę Karolinę Grohovą - strata 12.40.
W ćwierćfinale sprintu w Lenzerheide zabrakło pozostałych Polek: Paulina Maciuszek straciła 15,81 i zajęła 58. lokatę, a Kornelia Kubińska była 65. (strata 18,04).
Pod nieobecność Justyny Kowalczyk, która wycofała się z zawodów w proteście przeciwko niekorzystnym dla niej zmianom w programie, Jaśkowiec była trzecia w Oberhofie w biegu na 3 km (jej pierwsze podium PŚ w karierze) i 12. w sprincie - obie konkurencje techniką łyżwową. To styl pasujący narciarce z miejscowości Osieczany (koło Myślenic), nieodpowiadający zaś Kowalczyk, znacznie lepiej czującej się w "klasyku".
W klasyfikacji Tour de Ski, po 3 z 7 etapów, prowadzi Oestberg, przed Bjoergen i Herrmann. Jaśkowiec jest dziewiąta, Maciuszek 53., a Kubińska 71. Następna impreza cyklu - 1 stycznia, także w Lenzerheide. Zawodniczki pobiegną na 10 km technika klasyczną ze startu wspólnego. Impreza zakończy się 5 stycznia 2014 roku w Val di Fiemme.