Martin Ruszkiewicz 14.02.2014

Soczi 2014: Sandro Viletta na najwyższym stopniu podium

Sandro Viletta zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi w alpejskiej superkombinacji. Szwajcar po zjeździe zajmował 14. pozycję, ale dzięki drugiemu czasowi w slalomie wygrał tę konkurencję.
Sandro Viletta podczas zjazdu w alpejskiej superkombinacji na igrzyskach w SocziSandro Viletta podczas zjazdu w alpejskiej superkombinacji na igrzyskach w SocziPAP/EPA/JUSTIN LANE

28-letni Viletta o 0,34 s Chorwata Ivicę Kostelicia i o 0,47 Włocha Christofera Innerhofera.

Zawiedziony z pewnością jest najbardziej Kostelić, który przez wielu uważany był za faworyta. Był siódmy w zjeździe i jego szanse jeszcze wzrosły. Tym bardziej, że bramki w slalomie ustawiał... jego ojciec. Tymczasem Chorwat uzyskał trzeci czas slalomu i musiał pogodzić się z trzecim z rzędu w tej konkurencji srebrnym medalem.

Zaskoczeniem może być także trzecia lokata Innerhofera, który w Pucharze Świata raczej nie startuje w slalomie czy slalomie gigancie. Włoch wywalczył swój drugi medal w Soczi - w zjeździe miał srebro.

Słabo w zjeździe spisał się natomiast Maciej Bydliński. Popełnił kilka błędów i został sklasyfikowany na 35. pozycji. Do prowadzącego wówczas Norwega Kjetila Jansruda tracił 4,12 s. Slalomu z kolei nie ukończył. Wypadł z trasy mniej więcej w połowie przejazdu.

Jego los podzielił m.in. Francuz Alexis Pinturault.

Jansrud, lider na półmetku rywalizacji, zakończył ją na czwartym miejscu, gdyż uzyskał dopiero 13. rezultat w slalomie. Mistrz olimpijski z Vancouver Amerykanin Bode Miller był szósty. Przegrał też ze Słowakiem Adamem Zampą, który po 27. miejscu w pierwszej części konkurencji był najszybszy w drugiej.