Aneta Hołówek 07.12.2012

Maze liderką "superkombinatorek"

Słowenka Tina Maze wygrała w szwajcarskim kurorcie St.Moritz superkombinację alpejskiego Pucharu Świata. Wyprzedziła Austriaczki Nicole Hosp i Kathrin Zettel.

Słowenka prowadziła po pierwszej części konkurencji - supergigancie. To jej czternaste w karierze, trzecie w tym sezonie i drugie w superkombinacji zwycięstwo w PŚ. Maze umocniła się na czele klasyfikacji generalnej. Poprzednio pokonała rywalki w slalomie gigancie w Soelden i Aspen.
Hosp straciła do triumfatorki 0,88, natomiast Zettel 1,08 s.
Maze prowadziła po supergigancie - pierwszej konkurencji piątkowej superkombinacji. Uzyskała czas 1.19,06 i wyprzedzała o jedną setną sekundy zawodniczkę gospodarzy Larę Gut. Trzecie miejsce, ze stratą 0,05 s do Słowenki, zajmowała Niemka Maria Hoefl-Riesch. Tuż za podium plasowała się zdobywczyni Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Amerykanka Lindsay Vonn (1.19,33).
Przejazd między bramkami w slalomie zajął Maze 42,70 s. Drugą ze stratą 0,11 była Kanadyjka Marie-Michele Gagnon. Trzecia Austriaczka Michaela Kirchgasser pojechała o 0,25 wolniej. Czwarte miejsce przypadło Hosp - 0,28, a piąte Zettel - 0,43. Po zawodach w St.Moritz Maze wyprzedza w klasyfikacji generalnej PŚ o 128 pkt Niemkę Marię Hoefl-Riesch, która była w piątek czwarta.
"Idzie mi tak dobrze, ponieważ niezwykle solidnie przepracowałam okres letni, co daje mi sporo pewności siebie. Teraz koncentruję się już tylko na jeździe na nartach" - powiedziała Maze.
Zadowolona z występu była także Hosp, która lubi startować w St. Moritz. Tam bowiem przed prawie dziesięcioma laty rozpoczęła się jej wielka kariera. Zdobyła wtedy dwa medale mistrzostw świata - srebrny w kombinacji i brązowy w slalomie.
Przed zawodniczkami sobotni supergigant i niedzielny slalom gigant.