Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.08.2020

W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy, co robić podczas ekstremalnych zdarzeń

Podczas jazdy samochodem najczęściej nagłe zdarzenie związane jest z wypadkiem drogowym, takim jak zderzenie. Ale w trasie mogą zdarzyć się różne rzeczy. W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy słuchaczom jak się zachować w sytuacji zdarzeń ekstremalnych, które mogą nie być wypadkami drogowymi.

Takim zdarzeniem może być wjazd do jeziora lub rzeki, co ostatnio miało miejsce. O zachowaniu w przypadku wpadnięcia samochodem do wody opowiada major Arkadiusz Kups były żołnierz służb specjalnych. Radzi, żeby zawsze wozić ze sobą wybijak do szyb, wycinak do pasów i folię termoizolacyjną, które przydają się nie tylko podczas wypadku. Uprzedza, że otwarcie drzwi w wodzie może być niemożliwe. Raz, że nowoczesne samochody maja zazwyczaj zamki elektryczne i elektrycznie opuszczane szyby, które mogą nie zadziałać w wodzie. Dwa, trzeba czekać spokojnie, bo w aucie zawsze zostaje poduszka powietrzna. Dopiero po wyrównaniu ciśnień można próbować wybić szybę wybijakiem. - Inaczej jest to niemal niemożliwe - mówi. I ostrzega, że najgorsza w każdej sytuacji jest panika.


Posłuchaj
18:39 BJ 28-08-2020.mp3 Nieoczekiwane zdarzenia na drodze niebędące wypadkami drogowymi (Bezpieczna Jedynka)

 

Zmorą wśród kierowców, zwłaszcza zawodowych jest cukrzyca, głównie typu II. Spowodowana głównie złym odżywianiem i otyłością. Dr Magdalena Krajewska uprzedza, że cukrzyca może doprowadzić do senności i utraty kontroli nad pojazdem. Dlatego dobrze jest jeść małymi porcjami co 3-4 godziny i zaplanować sobie trasę, aby nie korzystać z fast foodów, ale spożyć normalny posiłek. Chorzy na cukrzycę typu I powinni zawsze mieć ze sobą lekarstwa. Radzi, aby zawsze mieć przy sobie listę chorób i przyjmowanych leków, która może przydać się podczas nagłego zdarzenia.

U kierowcy może też dojść do nagłego ataku serca, co wydarzyło się na autostradzie A54 i doprowadziło do wypadku. Ratownik Mateusz Kędzierski uspokaja, że nie są to częste przypadki. Zauważa, że osobom niewyszkolonym trudno ocenić, czy zasłabnięcie było efektem ataku serca, cukrzycy czy udaru. Dlatego instruuje, jak postępować z kierowcami, którzy zasłabli.

OSP Nałęczów/Youtube

Co zrobić w przypadku pożaru auta mówi młodszy brygadier Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej. Przede wszystkim opuścić pojazd. Jeżeli maska da się otworzyć, bo może być nagrzana unosimy ją lekko, żeby płomienie nie buchnęły i staramy się wcelować w źródło ognia. - To jest bardzo trudne, aby ugasić pożar komory silnika jedną gaśnicą, dlatego będzie potrzebna pomoc innych kierowców, którzy wspomogą swoimi gaśnicami - uprzedza. Wyjaśnia, że najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, a ratowanie mienia jest na drugim planie.

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki

Goście: major Arkadiusz Kups (były żołnierz służb specjalnych), dr Magdalena Krajewska (lekarz), Mateusz Kędzierski (ratownik medyczny), młodszy brygadier Karol Kierzkowski (Mazowiecka Państwowa Straż Pożarna)

Data emisji: 28.08.2020 r.

Godzina emisji: 17.10

ag


Mat.promocyjne