Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 06.12.2020

Skóra w samochodzie - jak o nią dbać?

Skórzane wnętrze dodaje samochodowi prestiżu. Warunkiem jest jednak utrzymanie skóry w dobrej kondycji - regularne czyszczenie odpowiednimi środkami i stosowanie właściwej techniki. W jaki sposób dbać o skórę w samochodzie? Jak zapobiegać zniszczeniom? Czy pomocny będzie auto detailing? 

Większość producentów samochodów wyposaża swoje flagowe modele w tapicerkę ze skóry. Jest to jednak materiał, który w prosty sposób można nieodwracalnie zniszczyć.

Transport

Skóra jest bardzo delikatnym materiałem. Przewożąc różnego rodzaju przedmioty w samochodzie, koniecznie trzeba umieszczać je w taki sposób, aby podczas jazdy nie zabrudziły lub nie roztargały tapicerki (np. rozkładając stary, niepotrzebny koc). Profesjonalne mycie siedzeń samochodowych jest kosztowną, czasochłonną i często nieprzynoszącą zamierzonego efektu operacją. Jak mówi stara maksyma: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć".

Środki chemiczne

Warto wyposażyć się w dowolny preparat wspomagający renowację skórzanych lub “skóropodobnych” przedmiotów. Pianki pielęgnacyjne można zdobyć chyba na każdej stacji benzynowej. Siedzenia powinno się raz na jakiś czas (w zależności od częstotliwości użytkowania i warunków klimatycznych) natłuścić. Brak regularnego impregnowania skóry może doprowadzić do stanu, w którym jej renowacja będzie nieopłacalna lub niemożliwa. 

Pokrowce

Profesjonalne mycie siedzeń samochodowych jest kosztowną, czasochłonną i często nieprzynoszącą zamierzonego efektu operacją.
Na rynku funkcjonuje wiele firm, które produkują pokrowce na siedzenia. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy samochodem często jeżdżą małe dzieci (którym częściej niż dorosłym zdarza się coś rozlać lub ubrudzić) lub zwierzęta (które biegając po dworze mogą wnieść do samochodu piasek - w najlepszym wypadku). Pokrowce służą też ukryciu zabrudzeń, które są niemożliwe do wyczyszczenia.

Źródło: YT

Firmy odpowiadają na potrzeby kierowców.

Naprawianie wszelkiego rodzaju pęknięć, odbarwień czy przetarć to względnie proste zadanie. Czasami jednak nie warto tego robić na własną rękę, gdyż możemy tylko pogorszyć sprawę. Jeżeli już decydujemy się na odnowienie wnętrza warto zorientować się w cenach usług profesjonalnego zakładu. Nie jest to drogie rozwiązanie, a oszczędza nam to pracy i stresu o efekt końcowy. Salony auto detailingu mają w swojej ofercie usługi, które sprawią, że nasz używany samochód będzie wyglądał jak nowy. Bez problemu wypiorą tapicerkę i chemicznie wyczyszczą skórzane elementy.


Troska o regularne sprzątanie i czyszczenie samochodu wydaje się najlepszym rozwiązaniem na utrzymanie go w dobrej formie. Rozdarcia naprawiajmy od razu, a tapicerkę zabezpieczajmy przed przewożeniem ładunku. 

Czyste, zadbane wnętrze samochodu jest wizytówką właściciela (podobnie jak jego buty!). Mogę zobaczyć Twoją?


Autor: A.Wróbel