Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 14.11.2022

Samochody Hollywood – które filmowe auta szczególnie zapadły nam w pamięć?

Czym byłyby filmy akcji bez wypasionych i szybkich samochodów? Marzeniem wielu z nas byłaby jazda oryginalnym samochodem, którym podróżowali m.in.: James Bond, Marty McFly czy "Nieustraszony" David Hasselhoff. Które filmowe samochody szczególnie zapadły nam w pamięć? 

kiler 663.jpg
Samochody w polskich filmach (PRZEGLĄD)

James Bond

Agent 007 miał mnóstwo niesamowitych samochodów: BMW Z3, Toyota 2000GT czy Lotus Esprit. Jednak wszystkim fanom Bonda w pamięci został samochód ze stajni angielskiego producenta – Aston Martin DB5. Auto pojawiło się po raz pierwszy w części zatytułowanej "Goldfinger" z 1964 roku. Wówczas DB5 był superszybkim, sportowym wozem z ogromną liczbą gadżetów. Niektóre z nich (np. katapulta fotelu samochodowego) była dostępna niestety wyłącznie dla agenta 007. Pierwszy egzemplarz DB5 użyty w "Goldfingerze" z podwoziem o numerze DP/216/1 został pozbawiony uzbrojenia i gadżetów, a następnie odsprzedany.

Samochód pojawiał się w dalszych częściach przygód Jamesa Bonda – m.in.: "Operacji Piorun", "GoldenEye", "Jutro nie umiera nigdy", "Casino Royale", "Skyfall" i "Spectre".

Aston Martin potwierdził, że samochód pojawi się w kolejnym filmie o Bondzie pt. "No Time to Die" w tym roku ma ukazać się na ekranach kin.  

Powrót do przeszłości  

Tego auta chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. DeLorean DMC-12 to samochód, który oprócz przekraczania barier prędkości, przekracza też bariery czasu! Dzięki filmom z serii "Powrót do przeszłości" to jeden z najlepiej zapamiętanych samochodów lat 80. Seryjnie produkowano go w latach 1981-1983. Dziś za używany egzemplarz tego samochodu trzeba zapłacić kilkaset tysięcy złotych.

O DeLoreanie pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Taxi

Biała, francuska taksówka. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwykły Peugeot 406. Jednak jego kierowca - Samy Naceri - wyposażył ten samochód w liczne gadżety, a dodatkowo zainwestował w tuning: sportowe zawieszenie, spojlery czy dokładki do zderzaków. Oczywiście silnik także był wzmocniony po to, aby klient takiej taksówki był zadowolony z czasu, w jakim dojechał na wskazany adres – samochód dysponował 2,9-litrowym silnikiem benzynowym (ES9JP) zintegrowanym z 5-biegową przekładnią manualną. 

Transporter

Wielka, niemiecka i czarna limuzyna. BMW serii 7, a dokładniej model E38 uznawane jest przez fanów marki za jedno z najlepszych aut wyprodukowanych przez bawarski koncern motoryzacyjny. Samochód prowadzony przez byłego komandosa granego przez Jasona Stathama charakteryzuje się wysokimi osiągami, świetnym prowadzeniem i niemiecką niezawodnością. 

Niestety auto w filmie nie skończyło zbyt dobrze – wspomnimy tylko, że było "bombowo".

Nieustraszony

K.I.T.T. Klasyka w kinematografii.

Obecnie wirtualny doradca w nowych samochodach nie jest niczym niezwykłym. W latach 80-tych była to futurystyczna wizja przyszłości, która (jak się okazało) pokrywa się ze współczesną rzeczywistością! 

Elektroniczny przyjaciel tytułowego "Nieustraszonego" kontrolował Pontiaca Trans Am. Ten wielki amerykański Muscle Car był marzeniem każdego nastolatka, który oglądał serial z Davidem Hasselhoffem. Lista zaawansowanych technologicznie funkcji KITTA jest długa niczym lista odcinków "Mody na Sukces". 

kw

CZYTAJ TAKŻE: