Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Feretycki 21.11.2021

"Nasz świat zawalił się". Bliscy wspominają zmarłych w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Co roku, z inicjatywy ONZ, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku przypada on 21 listopada. Z tej okazji MIVA Polska organizuje akcję "Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans", dzięki której planuje kupić dwa ambulanse. Do akcji włączyli się także policja. Wydział ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z okazji tej okazji przygotował spot, który przestrzega kierowców przed naruszaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z kolei rodziny zmarłych, duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych i samorządowych zebrali się przed pomnikiem "Przejście" w Zabawie, aby upamiętnić ofiary wypadków.

W Polsce, każdego roku, w wypadkach drogowych ginie ponad 2700 osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich. Swoimi przeżyciami dzieliła się matka kierowcy zmarłego w wypadku, pani Beata Budzik z Tarnowa, która uczestniczyła w obchodach w zorganizowanych w Zabawie.

- Nasz świat zawalił się, skończył się, nie istniał, nie chcieliśmy żyć - wspominała traumę. Dodała, że nikt nie jest przygotowany na taki cios. Przyznała, że mimo fachowego wsparcia psychologicznego nie mogła sobie poradzić z tą sytuacją. Ukojenie przyszło, dopiero gdy poznała inne osoby dotknięte śmiercią bliskiej osoby w wypadku.

Posłuchaj
00:22 11411856_1.mp3 Beata Budzik wspominała traumę po śmierci syna: nie chcieliśmy żyć (IAR)

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że naszą powinnością jest pamięć o zmarłych w wypadkach drogowych, ale bardzo ważne jest też wsparcie tych, którzy żyją.

- Polskie drogi krzyżami są znaczone. Te krzyże symbolizują tych, którzy zginęli, tych, którzy stracili życie w wypadkach drogowych - powiedział Rafał Weber. - Naszą rolą jest pamiętać o tych osobach, ale naszą rolą jest również wspierać tych, którzy żyją - dodał.

Posłuchaj
00:17 11411856_2.mp3 Wiceminister infrastruktury Rafał Weber: Polskie drogi krzyżami są znaczone (IAR)

Wcześniej uczestnicy uroczystości modlili się za zmarłych podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny. Przez ostatnie dwa dni odbywały się warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych.

MIVA Polska organizuje w Polsce akcję "Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans"

W ramach obchodów MIVA Polska organizuje w Polsce akcję "Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans", dzięki której planuje kupić dwa ambulanse do misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia oraz kilka motocykli

Jeden ambulans przeznaczony jest do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w wiosce Ivirgarzama w Boliwii, oddalonej 4-6 godz. jazdy od Cochabamba w tropikalnej części tego kraju. Zgromadzenie od 12 lat prowadzi tam ośrodek zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką. Drugi ambulans ma być przekazany do prowadzonego od 2012 r. Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w wiosce Figuil w północnym Kamerunie.

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych dyrektor MIVA Polska i krajowy duszpasterz kierowców wskazują, że jest możliwość wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci.

- Wyrażenie takiej zgody jest aktem miłości wobec bliźniego, służącym życiu – zaznaczył dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.

W biurze MIVA Polska można otrzymać obrazki ze św. Krzysztofem, na których odwrocie jest formularz imiennej zgody na pobranie narządów.

Policyjny spot

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współpracy z Wydziałem Gabinet przygotowali spot, w którym dosadnie pokazują, do czego prowadzi nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zobacz także: Spot Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W spocie występuje policjant drogówki, który zadaje pytania: "Uważasz, że jeździsz szybko, ale bezpiecznie?", "Mówisz, że żółte to dojrzałe zielone?", "Twierdzisz, że to tylko piwo?". Odpowiedziami na zadane przez niego pytania są kadry z drastycznymi przykładami wypadków lub niebezpiecznych zdarzeń z dróg regionu.

Spot wieńczy scena na cmentarzu, w której policjant wygłasza kwestię: "Gratuluję, jesteś na najlepszej drodze, abyśmy się tutaj spotkali – z tobą i tymi, których zabijesz". Film kończy się planszą, na której widnieje informacja, że rocznie na polskich drogach ginie ponad 2,7 tys. osób oraz apelem "Nie zabijaj".

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Czytaj także:

IAR/PAP/policja/bf